Bydlení

17. června 2015 04:38

Markéta Zídková

Jak vybrat správný ohřívač vody?

Plánujete nákup ohřívače vody? Pak zohledněte následující věci,

Omezte tepelné ztráty

Ohřívač vody je třeba instalovat tak, aby byl co nejblíže kohoutkům. Pokud teplá voda musí běžet dlouhým systémem trubek, než se dostane k cíli, tepelné ztráty jsou značné. Hrozí zejména tehdy, pokud máte koupelnu a kuchyň na opačných koncích bytu a ohřívač někde mezi nimi. V tom případě se vyplatí investice do druhého spotřebiče. V kuchyni většinou postačí některý z malých ohřívačů, které mají zásobník na deset, patnáct či třicet litrů a v této situaci představují ideální řešení. A ještě něco – nenastavujte zbytečně vysokou teplotu vody. Čím bude vyšší, tím větší budou i tepelné ztráty. Nejekonomičtější je pro použití v kuchyni nastavit na ohřívači teplotu na 60°C.

Jaký prostor ohřívač potřebuje

Potřebujete ho méně než dřív – k tradičnímu kulatému bojleru nyní existují ploché varianty se zaoblenými hranami, které jsou kompaktní, praktické, energeticky úspornější a navíc designové. Řadu z nich můžete nainstalovat nejen svisle, ale i vodorovně, tj. přesně podle prostoru, který máte k dipsozici. Díky tomu ušetříte hodně místa, ohřívač nebude vyčnívat zbytečně do prostoru.

Pokud bojujete s nedostatkme místa, najděte si na trhu takový, který lze umístit v koupelně třeba i nad dveře nebo nad vanu.

Jak je to s napájením

Jaká je nejlevnější energie? Ta, kterou nespotřebujete. Hitem minulých desetiletí bylo spínání přes HDO, neboli noční proud. Moderní ohřívače vody však tuto výhodu relativizují. Horké vody, která se přes noc ohřála, ráno spotřebujete jen trochu, a zbytek pak bude v zásobníku celý den bez užitku chladnout. "Večer, kdy zpravidla potřebujeme teplé vody nejvíc, ji už ohřívač nedohřeje, neboť bude čekat na noční proud, vysvětluje Ivan Talába ze společnosti Ariston Thermo s tím, že na trhu jsou ohřívače, které jsou tak chytré, že díky funkci Eco během prvního týdne provozu ´pochopí´, jak to v domácnosti chodí. Zaznamenají, kdy všichni vstávají a potřebují vodu na čištění zubů, sprchování a podobně, kdy odejdou za svými povinnostmi, a tím pádem teplou vodu nečerpají, a kdy se zase vracejí a spotřeba teplé vody roste. Na základě zkušeností se tyto ohřívače po týdnu samy naprogramují tak, aby ohřívaly vodu s maximální efektivitou s ohledem na váš denní režim, čímž snižují spotřebu energie.

Pro velké i malé rodiny

Možná nejdůležitějším hlediskem pro výběr ideálního ohřívače vody je počet členů domácnosti. Existují velké ohřívače se zásobníkem na 50, 80 a 100 litrů teplé vody. „Obecně se uvádí spotřeba 50 litrů na osobu, ale každý z nás má v tomto ohledu jiné návyky, takže je to velmi individuální,“ upozorňuje Ivan Talába.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také