Bydlení

7. října 2014 06:00

Markéta Zídková

6 tipů, jak ušetřit za topení teď hned

Už se zase neobjedeme doma bez topení.

Je to marná věc, v naší zeměpisné šířce oficiálně topné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Tedy topit musíme v podstatě 9 měsíců v roce. Samozřejmě záleží na aktuálním počasí, povinnost začít topit nastává pro dodavatele tepla tehdy, pokud "průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den," říká vyhláška.

Náklady na topení tak představují suverénně nejvyšší položku zcelkových výdajů domácnosti za energie. Většinou je lze citelně snížit i bez výraznějších úprav topné soustavy. Poradíme vám jak.

1. Regulujte kotel

Vzájmu co nejúčinnějšího vytápění kotel spomocí termostatu správně naprogramujte. Nic neušetříte tím, že topení po dobu nepřítomnosti vypnete. Udržovat teplotu vyjde levněji než navečer zahřívat prochladlé zdi. Kotel při průběžném topení jen málokdy běží na plný výkon a pracuje tak hospodárněji. Pokud nebudete doma několik dnů, má smysl teplotu vmístnostech udržovat na pouhých 17 °C a při delší nepřítomnosti je stačí temperovat dokonce jen na 15 °C.

2. Používejte termostatické hlavice

Hlavice ventilů se škálou nastavení na radiátorech pomohou udržovat vjednotlivých místnostech různou teplotu. Vkuchyni, kde je člověk vpohybu, stačí 18 až 20 °C, vložnici 17 až 20 °C, vobývacím a dětském pokoji 21 až 22 °C a vkoupelně 22 až 24 °C.

Spřesností na 1 °C a hlavně automaticky lze udržovat rozdílnou teplotu vdomácnosti spomocí digitálních termostatických ventilů. Ventil rychle reaguje na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru a naopak. Termostatické ventily a hlavice tak ušetří pět až deset procent tepla. Investice do ventilů či hlavic se pohybuje vjednotkách tisíc na celou domácnost a náklady se obvykle vracejí do dvou let.

3. Napojte na termostat venkovní čidlo

Soustava využívající tzv. ekvitermní regulace svenkovním čidlem (jeho cena začíná na dvou tisících korun) nečeká, až náhlý mráz ochladí zdivo, nýbrž vytápí hned vreakci na změnu venkovní teploty.

4. Nepřetápějte

Snížením teploty vbytě o jediný stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. A sčítá se to. Přetápění o dva stupně navyšuje náklady o deset až dvanáct procent.

5. Nezakrývejte radiátory

Před radiátory nestavte nábytek ani je nezakrývejte závěsy. Správně fungují jen tehdy, když kolem nich proudí vzduch. I sušení prádla na radiátorech snižuje jejich účinnost a žene náklady nahoru.

6. Větrejte intenzivně a krátce

Je to už ohraná písnička, ale pro jistotu – vzimě je lepší během chvíle vyvětrat několika dokořán otevřenými okny než nechávat unikat teplo věčně pootevřenou ventilačkou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také