Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

6 tipů, jak ušetřit za topení teď hned

Už se zase neobjedeme doma bez topení.
Vydáno: 07.10.2014
Ilustrační foto
Autor: Thinkstock Ilustrační foto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to marná věc, v naší zeměpisné šířce oficiálně topné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Tedy topit musíme v podstatě 9 měsíců v roce. Samozřejmě záleží na aktuálním počasí, povinnost začít topit nastává pro dodavatele tepla tehdy, pokud "průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC pro následující den," říká vyhláška.

Náklady na topení tak představují suverénně nejvyšší položku z celkových výdajů domácnosti za energie. Většinou je lze citelně snížit i bez výraznějších úprav topné soustavy. Poradíme vám jak.  

1. Regulujte kotel

V zájmu co nejúčinnějšího vytápění kotel s pomocí termostatu správně naprogramujte. Nic neušetříte tím, že topení po dobu nepřítomnosti vypnete. Udržovat teplotu vyjde levněji než navečer zahřívat prochladlé zdi. Kotel při průběžném topení jen málokdy běží na plný výkon a pracuje tak hospodárněji. Pokud nebudete doma několik dnů, má smysl teplotu v místnostech udržovat na pouhých 17 °C a při delší nepřítomnosti je stačí temperovat dokonce jen na 15 °C.

 

Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století

Výběr správného radiátoru? V hlavní roli psychika

2. Používejte termostatické hlavice

Hlavice ventilů se škálou nastavení na radiátorech pomohou udržovat v jednotlivých místnostech různou teplotu. V kuchyni, kde je člověk v pohybu, stačí 18 až 20 °C, v ložnici 17 až 20 °C, v obývacím a dětském pokoji 21 až 22 °C a v koupelně 22 až 24 °C.

S přesností na 1 °C a hlavně automaticky lze udržovat rozdílnou teplotu v domácnosti s pomocí digitálních termostatických ventilů. Ventil rychle reaguje na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru a naopak. Termostatické ventily a hlavice tak ušetří pět až deset procent tepla. Investice do ventilů či hlavic se pohybuje v jednotkách tisíc na celou domácnost a náklady se obvykle vracejí do dvou let. 

3. Napojte na termostat venkovní čidlo

Soustava využívající tzv. ekvitermní regulace s venkovním čidlem (jeho cena začíná na dvou tisících korun) nečeká, až náhlý mráz ochladí zdivo, nýbrž vytápí hned v reakci na změnu venkovní teploty.

4. Nepřetápějte

Snížením teploty v bytě o jediný stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. A sčítá se to. Přetápění o dva stupně navyšuje náklady o deset až dvanáct procent.

5. Nezakrývejte radiátory

Před radiátory nestavte nábytek ani je nezakrývejte závěsy. Správně fungují jen tehdy, když kolem nich proudí vzduch. I sušení prádla na radiátorech snižuje jejich účinnost a žene náklady nahoru.

6. Větrejte intenzivně a krátce

Je to už ohraná písnička, ale pro jistotu – v zimě je lepší během chvíle vyvětrat několika dokořán otevřenými okny než nechávat unikat teplo věčně pootevřenou ventilačkou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Musíme topit

Začala topná sezona. Ideální čas prověřit vytápění a uspořit tisíce

Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace

Kolik ušetří pasivní dům na vytápění? Známe skutečné náklady

Reportáž - měřiče spotřeby tepla (screen)

Máte už v bytě měřiče spotřeby tepla? Od ledna to bude povinné REPORTÁŽ

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama