22. srpna 2019 04:47
Markéta ZídkováJak vyčistit žehličku od připálenin a vodního kamene? Stačí pasta, ocet nebo sůl
Vyčistěte žehličku od nečistot a vraťte jí lesk. Budou vám stačit věci, které máte běžně doma. S chemií na žehličku nemusíte! Vyzkoušejte následující tipy.
Znepříjemňují vám péči o prádlo kousky připálené tkaniny na žehličce nebo vodní kámen lemující její napařovací otvory? Pomoc máte na dosah, nejlépe totiž fungují prostředky, které běžně najdete v každé domácnosti.
Usazený vodní kámen trápí vlastně už jen majitele starších typů žehliček. Modernější přístroje mají samočisticí funkci, díky níž se usazeniny a nečistoty z parních trysek uvolňují, a nebo dokonce odvápňovací systém uvnitř nádržky na vodu. Navíc žehlicí desky jsou dnes vyráběny ze speciálních nepřilnavých materiálů, takže ani nepřipalují žehlené prádlo jako dřív. Ale ani se starší žehličkou si nemusíte zoufat. V případě problému v podobě připálené tkaniny nebo usazenin u napařovacích otvorů nemusíte běžet pro novou žehličku nebo pro nějaké zvláštní čistidlo do drogérie. Vyzkoušet můžete to, co určitě najdete i u vás doma – zubní pastu, ocet nebo sůl.
Jak si poradit s připálenou žehlicí plochou žehličky
Úplně nejdřív vyzkoušejte obyčejnou zubní pastu, kterou by měl mít v koupelně opravdu každý. Je to šetrné, jemné čistidlo, se kterým mají zkušenosti při čištění šperků i zlatníci. Naneste trochu pasty na suchý bavlněný hadřík a jemně přejíždějte přes postižené místo dokud nečistota nezmizí. Potom desku opláchněte studenou vodou, nesmí na ní zůstat žádné zbytky nečistot ani zubní pasty.
Pokud neuspějete se zubní pastou, zkuste ocet. Žehličku nahřejte, do octa namočte hadřík a vyždímejte ho. A potom jím, velice opatrně, abyste se nespálili, přejíždějte po postiženém místě. Nebo můžete octový hadřík rozložit na suchou utěrku a rozehřátou žehličkou po něm jezdit, jako byste ho chtěli vyžehlit.
Další z možností, jak odstranit připáleninu, je jemná kuchyňská sůl – v tomto případě ale buďte opravdu opatrní, mohlo by se stát, že žehličku už nenávratně poškodíte. Sůl nasypte na hadřík a rozpálenou žehličkou po ní přejíždějte. U napařovacích žehliček dávejte velký pozor, aby se sůl nedostala do otvorů v žehlicí desce.
Jak odstranit vodní kámen
Pokud máte starší žehličku bez samočisticího systému a na napařování nepoužíváte destilovanou vodu, vodní kámen se u napařovacích otvorů dřív nebo později objeví. V tomto případě vezměte na pomoc opět ocet a nějakou větší misku nebo tácek, do kterého se vejde celá žehlicí deska. Do octa v misce ji opatrně ponořte, ale dávejte pozor, aby se tekutina nedostala do žehličky. Nechte působit tak dlouho, dokud kámen nezmizí – s velkou pravděpodobností bude stačit několik desítek minut, pokud budou usazeniny odolávat, nechte žehličku v octové lázni přes noc.
(web)