Jak vyrobit jehelník? Patří k základní výbavě každé švadlenky

V současné době trávíme doma mnohem více času, než jsme byli dříve zvyklí. A díky tomu se začínají o ruční práce zajímat i ti, nebo možná spíše i ty, které by dříve nic podobného ani nenapadlo. Pokud patříte do kategorie začínajících švadlenek, možná by se vám hodil šikovný jehelníček. Nebojte se, jeho výroba není nijak složitá.

Jehelníček ve tvaru jablka, dýně nebo rajčátka

Podobný jehelník (Inspiraci na pletený jehelník najdete i ZDE) ušijete během chvilky a nepotřebujete ani šicí stroj. Obdélník látky přeložte lícem ksobě a vystřihněte (dvojité) kolo o průměru asi 10–12 cm. Vystřihnutá kola ksobě po obvodu sešijte, ale na konci vynechte asi 3 cm.

Sešitá kola otočte na líc, sežehlete a vyplňte dutým vláknem. Vyhněte se výplni zobyčejné vaty, kterou sice máte rychle po ruce, ale jako výplň se nehodí. Špendlíky se do ní špatně zapichují. Nakonec zašijte otvor.

Do středu budoucího jehelníku zapíchněte velkou jehlu snavlečeným tenkým provázkem nebo režnou nití a podle fotografie vytvarujte jehelník. Doprostřed můžete ještě přišít ozdobný knoflík.

Jehelník zhrnku nebo květináče

Velmi rychle vytvoříte i jehelník ze starého hrnečku (Jak na hrnky malovat vám poradíme TADY). Ustřihněte si kolo zlátky, o průměru asi 20 cm, doprostřed položte větší hrst dutého vlákna a látku svažte do uzlíku. Tavnou pistolí pak uzlík vlepte do hrnečku a jehelník je hotový.

Stejným způsobem vytvoříte jehelník i zmalého květináčku, který můžete nejprve pomalovat, nejlépe akrylovými barvami, které po zaschnutí nešpiní. (Na co dalšího využijete květináčky, vám poradíme ZDE)

Jehelník se zásobníkem na knoflíky

Šikovný jehelník vytvoříte zmalé zavařovací skleničky. Postupujte přesně podle fotografií. Nejprve si vystřihněte zkartonu kolečko, stejně velké, jako víčko sklenice.

Pak vystřihněte větší kolo zlátky a vokraji ho prostehujte nití tak, abyste mohli nit stáhnout.

Doprostřed prošitého kola položte menší hrst dutého vlákna a pak kolečko zkartonu. Začněte pomalu stahovat nit, až vytvoříte měkký jehelník, který tavnou pistolí nalepíte na víčko sklenice.

Nakonec ozdobte okraj víčka pruhem zdalší látky a krajkou a přidejte i malou ozdobu, knoflíček nebo látkovou kytičku.

Šití vás neláká? Tak vyzkoušejte pletení nebo háčkování:


Přečtěte si také