Upleťte si doplňky do bytu: Z ložnice i obýváku vytvoří útulné hnízdečko
Připadá vám, že pletení a háčkování patří k zábavě našich babiček? Nemáte tak docela pravdu. Ruční práce jsou opět v centru zájmu, i když možná v trochu jiné podobě, než tomu bylo dříve. Pletení svetrů vystřídalo spíše pletení bytových doplňků. A že jim to bude u vás doma opravdu slušet, o tom se vás pokusíme přesvědčit.
Letošní zima nás sice netrápí žádnými tuhými mrazy, ale do teplých letních dnů má počasí stejně daleko. Vytáhněte jehlice na pletení nebo háček na háčkování a pusťte se do výroby bytových doplňků, do kterých se rádi zachumláte, ať už je venku studený vítr nebo prudký déšť.
Upleťte deky i polštáře
Stačí umět základy, hladce a obrace
Jednoduchý, rovně pletený přehoz přes postel, který využijete i jako teploučkou deku, není složitý, jen vyžaduje hodně trpělivosti. Začněte plést na kulaté jehlici a klidně postačí, když budete umět jen základní pletací vzorek. Různě střídaná očka, pletená hladce nebo obrace, budou úplně stejně efektní, jako složité vzory.
Háčkovaná krajka
Pokud se kamarádíte raději sháčkem a háčkováním, vytvořte přehoz klidně touto technikou. Nebo je prostě kombinujte! Hladce upletená deka sháčkovaným krajkovým okrajem bude jednoduše dokonalá!
Střapce a bambule, efektní zdobení
Pletenou deku můžete dozdobit jednoduchými střapci, které zvládne vytvořit opravdu každý. Vlnu namotejte na obdélník zkartonu, velikost zvolte podle toho, jak veliké střapce chcete vytvořit. Na jedné straně namotanou vlnu svažte a na druhé rozstřihněte pak ještě omotejte, aby vznikla horní ozdobná bambulka a střapec je hotový.
Stejně efektní budou i jednoduché bambule. Můžete jimi ozdobit pletené deky i polštáře. Nebo znich vytvořte i celý koberec!
Pletení na rukách
Hodně oblíbené je pletení na rukách, na které nepotřebujete žádné pletařské jehlice. Jen musíte počítat stím, že deka bude opravdu dost těžká. Oblíbené je i gigantické pletení, na které se jehlice používají, ale v jednoduše gigantické podobě.
Nestárnoucí copánky
Kamarádíte se spletařskou technikou o trochu víc? Pak se můžete pustit i do vyplétaných vzorů a copánků. Pro nadšené pletařky bude výroba rozměrné deky nebo polštářků báječnou zimní relaxací.
Chcete si práci trochu usnadnit? Zajděte do second handu a nakupte si několik, barevně vyladěných, starších svetrů. Polštářky si můžete ze svetroviny jednoduše ušít. Jen dejte pozor při stříhání, aby se vám materiál nezačal párat. Svetry z čisté vlny můžete vyprat na 60–90 °C a vlna se tzv. zaplstí a nebude se párat. Pleteninu z umělého materiálu zase vyztužte zažehlovacím vlizelinem.
Potáhněte podnožky
Máte doma ještě stále funkční podnožku pod nohy nebo křesílko, ale potah už se vám zdá poněkud ošuntělý? Snadná pomoc, uháčkujte starším kouskům nábytku nový kabátek. Podnožce bude slušet a vy si na ní krásně ohřejete nohy.
Pletené i háčkované posezení
Háčkované pufy
Háčkované pufy a sedáky jsou vposlední době velmi oblíbené, a především vmalém bytě znich dokážete rychlostí blesku sestavit posezení pro návštěvu. Pokud tedy návštěvou nemyslíme zrovna babičku, které by se znízkého a měkkého sedáku špatně vstávalo.
Válecí pytle
Pletený pytel místo klasického křesla je u mladší generace stejně oblíbený jako puf. A zvládnete si ho uplést úplně sami. Polystyrenové kuličky na vyplnění zakoupíte na internetu, jen je nezapomeňte nejprve nasypat do látkového vnitřního potahu. Pleteninou by snadno proklouzly. Na pletení podobných sedáků se často využívají proužky tričkoviny, tzv. špagáty. Najdete je na internetu i v mnoha textilních galanteriích.
Teplo od podlahy
I pletené nebo háčkované koberečky se mohou stát ozdobou vašeho pokoje. Začněte háčkovat pěkně od středu, dokola… Až vás háčkování přestane bavit, práci jednoduše ukončíte. Podle vaší vytrvalosti budete mít kobereček jednoduše jenom větší nebo menší.