Bydlení

12. června 2015 05:45

Klára Beščecová

Jak získat co nejlepší výhled?

Dům na větrném útesu má každé z oken natočené jiným směrem. Majitelé díky netradičnímu řešení mají více slunečního světla i skvělý výhled.

Parcela na zajímavém místě krásný výhled sama o sobě nezaručí. Musí se o něj zasadit i architekt. Sunflower House španělského studia Cadaval & Solà-Morales je ztohoto důvodu rozdělený do 10 bloků. Každý znich je natočený jinam a Středozemní moře je zdomu vidět važ neobyčejném rozsahu.

Nápad natočit segmenty každý jinam ovšem původně předurčil extrémní vítr, jemuž je parcela na kraji rybářské vesnice na severovýchodním výběžku španělského pobřeží Costa Brava vystavena.Chtěli výhledy, ale vůbec si neuvědomili, že dům bude vystavený jedněm znejsilnějších větrů, které na poloostrově vanou nemluvě o nedostatku přímého slunečního svitu,“ vysvětluje jeden zarchitektů, který se na projektu podílel. Cílem neobvyklého řešení proto bylo chytat sluneční svit vrůzných denních časech.

Zjedné vody načisto tak páru vjeho dvoupodlažní rezidenci zajistili slunce i desítku zarámovaných výhledů na Středozemní moře. Právě na schopnost tohoto domu zachycovat sluneční záření a jeho teplo odkazuje i jeho název Slunečnicový.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také