Bydlení

11. ledna 2017 10:55

Markéta Zídková

Japonské koupelny se velmi liší od západních. Přitom jsou mnohem praktičtější než ty naše

12 odlišností japonské koupelny - tak například koupelnu používají najednou i 3 lidi. Japonci také kvůli sprše do vany lézt nemusí – sprchují se i na stoličce vedle ní. Umožňuje to odtok na podlaze.

Podle videa, které na internetu zaznamenalo už 4 miliony shlédnutí, mají japonské koupelny oproti těm evropským některé výhody, ale i spoustu technických zbytečností. Projděte si jednu po druhé a podívejte se na video.

Japonské koupelny se od těch evropských nebo amerických výrazně liší a jsou také mnohem efektivnější. Jakkoli se Japonci v posledních dekádách inspirovali západní civilizací, koupelny si zařizují po svém. Souvisí to s odlišným způsobem života více lidí na těsnějším prostoru. Z něj vyvstala i nutnost zařizovat domácnosti víceúčelovým nábytkem, ale i místnostmi. O specialitách japonské koupelny podává v populárním videu zasvěcený výklad energická japonská školačka. Možná vás překvapí, co vše Japonci v titěrné koupelně zvládnou.

1. Koupelnu používají najednou i 3 lidi.

Nejen WC, ale také vana bývá v japonské koupelně oddělená přepážkou, a tak v ní najdou nezbytné minimum soukromí hned 3 lidé najednou.

2. V umyvadle lze osprchovat mimino

Umyvadla mívají Japonci vybavená baterií se sprchovou hlavicí na vytahovací hadici. Tu lze strčit do držáku nad umyvadlem a strčit pod ní dítě nebo cokoli jiného špinavého.

3. Sprcha kdekoli

Japonci kvůli sprše do vany lézt nemusí – sprchují se i na stoličce vedle ní. Umožňuje to odtok na podlaze.

4. Sprchou lze cákat všude kolem sebe

Protože celé stěny jsou obložené a vybavení plastové, dá se stříkat na všechny strany.

5. Čistá koupel

Vodní lázeň ve vaně udržuje čistou speciální prášek známý pod anglickým označením „kaboom powder“.

6. Voda ve vaně je pořád teplá

Vany jsou vyhřívané. Na dosah ruky je termostat, na němž stačí nastavit požadovanou teplotu vody.

7. Intercom

Pokud by člověk v koupelně uklouzl a vážně si ublížil, může na svou situaci s trochou štěstí stiskem příslušného tlačítka upozornit jiného člena rodiny.

8. Další intercom

Součástí vanového termostatu je i tlačítko určené k přivolání dalšího člověka pro případ, že by chtěl něco podat. Tato funkce přetechnizované koupelny se však dubluje s výše jmenovaným intercomem.

9. Možnost kontrolovat koupel z kuchyně

Druhý termostat od vany bývá v kuchyni, což dovoluje využít chvíli, než voda ve vaně dosáhne nastavené teploty, například k vyklizení myčky.

10. Jedna koupel pro víc lidí

Díky japonskému zvyku sprchovat se před koupelí a používání desinfekčního prášku do koupele, ale i ohřevu vody v napuštěné vaně se v téže lázni teoreticky může vykoupat více lidí po sobě a ušetřit. Tvrdí to alespoň japonské děvče na předmětném populárním videu.

11. Vodu využije i pračka

O další recyklaci „šedé“ vody se postará japonská pračka. Ta s pomocí hadice od dodatečného přívodu nasaje vodu z vany a vypere v ní prádlo. Na závěrečný cyklus už použije čistou vodu.

12. Prádlo uschne rychle i bez sušičky

Žádná bedna ani sušáky po bytě nejsou třeba. Prádlo zavěšené v koupelně rychle vysuší výkonný větrák.

Tady se můžete mrknout na slíbené video:

(dah)


Přečtěte si také