Bydlení

16. srpna 2015 06:00

Markéta Zídková

To je bydlení! Známý snowboardista Mike Basich si sám postavil dům snů

Na vrcholu své kariéry vydělávál 170 000 dolarů ročně, což je pěkný balík. A přesto si postavil dům o 28 m².

Dům snů může mít mnoho podob. Zatímco jedni touží po obrovském domě s šesti ložnicemi, dvěma koupelnami a bazénem, pro jiné může být splněným snem malý dům uprostřed hor. A právě takový si postavil snowboardista Mike Basich v horách u jezera Lake Tahoe v Kalifornii. Tam se nachází jeho malý, ale skvělý dům, který je strategicky postavený tak, aby co nejlépe využíval okolních povětrnostních podmínek.

I když jako profesionální snowboardista na vrcholu své kariéry vydělával 170 000 dolarů ročně (cca 3 100 000 Kč), takže by si mohl pořídit obrovský dům na dobré adrese, došel k závěru, že nic takového nepotřebuje. Místo toho si postavil malý dům převážně z kamene uprostřed hor.

„Zjistil jsem, že méně může být více,“ tvrdí Basich, když hovoří o svém domě. A zřejmě ví, o čem mluví, protože jeho příbytek má pouhých 28 metrů čtverečních. Basich ale tvrdí, že má vše, co potřebuje – koupelnu a místo na spaní. „Stejně nejvíc času trávím venku, tak nepotřebuju příliš místa,“ směje se.

Stavební sezona v místě, které si vybral, je poměrně krátká, protože na vrcholcích hor leží sníh většinu roku. Jen čtyři roky tedy trvalo postavit konstrukci, která by odololala silným větrům, další rok zabraly podlahy a terasa. Dům je převážně z kamene a bývalý sportovec si jej postavil vlastníma rukama. Dům není napojen na vodovod a elektrické sítě, což jeho stavbu dost zlevnilo.

A tady video. I když neumíte anglicky, stojí to za to:

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také