Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Jižní Korea chrlí inovativní nápady na obnovitelnou a ekologickou energii. Bude se svět inspirovat?

Jižní Korea se nyní dostala na titulky hlavně kvůli velkému sportovnímu svátku - zimním olympijským hrám v jihokorejském Pchjongčchangu. Je to však to země plná inspirace i pro životní styl! Víte, co zajímavého se může svět od Jižní Koree přiučit?
Vydáno: 21.02.2018
istock-838039606

Šetrná větrná energie 

Jižní Korea masivně investuje do větrných elektráren. Čínu sice nepředběhne, ale i tak se chopila iniciativy a snaží se zajistit energii pro své obyvatele ekologickými a udržitelnými cestami. Při pobřeží Západního moře podél provincie Jeolla vzniká 500 větrných elektráren a do svého projektu investuje 8,3 miliard dolarů!

istock-635717152 Foto:  Foto: istock.com

Solární cykostezka 

Korejci si vybudovali netradiční a ekologickou cyklostezku, která vede mezi čtyřproudou dálnicí z města Daejeon do Sejongu. Jedná se vlastně o velkou střechu vedoucí nad cyklostezkou, která je celá ze solárních panelů. Na cyklisty neprší ani nepraží slunce a zároveň vzniká obnovitelná energie. Chytré, že?

istock-687350410 Foto: Foto: istock.com

Plovoucí elektrárny 

To ještě není výčet všech eko-nápadů, které Jižní Korea chrlí. Další z nich jsou plovoucí sluneční elektrárny, které se Korejci chytají instalovat na místních vodních plochách. Budou využívat energii slunce a voda je bude při tom přirozeně ochlazovat. Právě díky omezenému přehřívání si výrobce slibuje dosažení dalších 10 % vyššího výkonu, než je u podobných instalací „na suché zemi“ běžné.

istock-176952591 Foto: Foto: istock.com

Eko kreditky 

Máte v peněžence nákupní kreditku? Jihokorejci také, ale ještě více sofistikovanou. Ministerstvo životního prostředí v Jižní Koreji chce podpořit trvale udržitelný rozvoj tak, že za každý nákup ekologických produktů nebo třeba jízdu hromadnou dopravou dostanou zákazníci na svou kreditní kartu připsány tzv. eko-kredity. Ty si může majitel kreditky vydělat i tak, že si v kavárně nenechá nápoj nalít do papírového kelímku, ale do skleničky,  nebo si koupí šetrnější čistící prostředky.

istock-885234682 Foto: Foto: istock.com

Nová baterie z “gumy” 

Vypadá jako placka z plastu a dá se krásně ohnout! Jihokorejští vědci vymysleli nový typ baterie, která nabízí takovou flexibilitu, že až přechází zrak. Mluví se o ní jako o zdroji energie pro nové tisíciletí a má našlápnuto se stát světovým trendem pro tvorbu nových inteligentních telefonů, super-lehkých notebooků, tabletů a čteček.

istock-820848092 Foto: Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Solární panely pokrývající celou střechu domu uprostřed přírody...

Žijte ekologicky: 7 způsobů, jak zařídit moderní a úsporné eko-bydlení

Víte, jak správně topit?

Jak v zimě ušetřit za topení, a přitom být v teple? Zkuste tyto triky

Který sporák si vyberete vy?

Ušetřete energii při vaření. Vyberte sporák, který připraví večeři úsporně

Reklama
Článek je zařazen v: energie, budoucnost, technologie, Korea, Jižní Korea, životní prostředí, udržitelná energie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama