Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Kde se vzal rudý koberec? Výprava do historie koberců

Někdo má rád tvrdé podlahy, které se dají snadno zamést nebo umýt, jiný zas nedá dopustit na měkký došlap do chlupatého koberce.
Vydáno: 05.06.2014
Červený koberec pro příchod filmových hvězd na filmovém festivalu v Benátkách
Červený koberec pro příchod filmových hvězd na filmovém festivalu v Benátkách Autor: Jlt.it
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tkané podlahoviny patří k člověku už od dob, kdy se naučil proplétat jednotlivé prameny měkkých stvolů a později textilních vláken. Díky vyspělým technologiím výroby se v současnosti můžeme obklopovat nejrůznějšími typy koberců a užívat si jejich předností, k nimž jistě jako hlavní patří zateplení prostoru, a to jak pocitové, tak i skutečné. Pojďme se nejprve vypravit do historie koberců a potom v obrázkové galerii  zas do hravé současnosti.

Kdybychom žili ve středověku, měli bychom to s čistěním jeho předchůdce mnohem jednodušší. Tehdy si lidé v některých oblastech pokrývali zem rákosím, které se tak stalo přírodní podlahovinou. Když už se jim zdálo špinavé, jednoduše ho vyhodili a nahradili novým. Trochu to připomíná podestýlku pod našimi zvířecími přáteli, že? Inu i oni nepohrdnou něčím měkkým na zemi, nehledě k tomu, že se tak stejným způsobem jako u rákosí dá našim miláčkům v jejich kutloších rychle uklidit. Ovšem nakládat s kobercem podobně jako s rákosím by dnes bylo hodně neekonomické. Naštěstí tu máme vysavač a také spoustu prostředků na čištění koberců.

Nejstarší vázaný koberec z okolí Pasyryku v oblasti Altaje Foto: W.ch.Klose.deJak si se špínou na kobercích poradili v době, do níž umísťujeme jejich první používání, to se můžeme jen dohadovat. Museli bychom se v čase přesunout staletí před náš letopočet do střední Asie. Tam kočovníci do svých stanů umisťovali právě tkané textilie, které měly jejich skládací příbytky alespoň trochu od země odizolovat. Podobně jako koberec ale tkali i další užitečné věci, mimo jiné i hačlu – závěs do stanu.

Nejstarší vázaný koberec z okolí Pasyryku v oblasti Altaje, Foto: W.ch.Klose.de

Díky kočovnému způsobu života nomádů se koberce začaly šířit i do dalších civilizovaných oblastí a brzy si vydobyly své unikátní postavení. Třeba známý červený koberec. O jeho prapůvodu se dozvídáme z Aischilova díla z doby více než 400 let před naším letopočtem. Po vítězství v Trojské válce se mykénský král Agamemnón vrátil domů. Jeho žena Klytaimnéstra jej ale již podvedla s královým bratrancem Aigisthem. Aby se krále zbavili a Aigisthos se stal novým vládcem, položila Klytaimnéstra slavnostní koberec, který měl Agamemnóna po návratu domů dovést do hodovní síně. Tam byl s celou svou družinou úkladně zavražděn a rudá krev se prý rozlila i po koberci a... dodala mu onu sálavou červenou barvu.

Hravá varianta kostek z nich udělá trojúhelníky
Hravá varianta kostek z nich udělá trojúhelníky
Giesendesign.com

Řecké báji můžeme a nemusíme věřit. Faktem ale je, že dnes je červený koberec už ustáleným znakem vznešenosti místa, akce nebo osoby, která po něm má kráčet. My si jej můžeme také pořídit. Naštěstí ale výrobci barvami nešetří, a tak si vybere z jejich nabídky každý, i ten, koho červená barva příliš neláká. Co se zkusit inspirovat barvami, vzory a všelijakými dalšími nápaditými kobercovými kousky z naší galerie?

(fis)

Mohlo by se vám líbit:

Dřevěný samorost vždy člověka čímsi přitahoval. Vy si s touto fototapetou můžete nádherně vyzdobit svůj byt, stačí mít alespoň jednu stěnu volnou. (Komar, Old Giant, rozměr: 368x254

Bez hřebíku a kladiva. Velký přehled dřevěných tapet

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Článek je zařazen v:
Reklama