Bydlení

19. července 2016 04:00

Markéta Zídková

Kokosový olej skvěle nahradí drahou kosmetiku. 10 důvodů, proč ho musíte mít v koupelně

Kokosový olej je skvělý pro vlasy i pokožku těla.

Jedna věc je používat kokosový olej v kuchyni, naprosto jiná v koupelně:

O prospěšnosti kokosového oleje v kuchyni panují spory. Na jednu stranu ho prapagují mnozí zastánci zdravé výživy, výrobci potravin jím mnohdy nahrazují mléčný tuk, například ve zmrzlině, protože v ústech velmi rychle taje, díky čemuž máme při konzumaci zmrzliny chladivý pocit v ústech. Na druhou stranu se kokosový olej skládá ze 2/3 z nasycených mastných kyselin (s dlouhým řetězcem), které podle Světové zdravotnické organizace patří mezi látky se zvýšeným rizikem onemocnění cév způsobených cholesteroly. Proto byste jej měli v kuchyni používat jen okrajově.

V koupelně ale kokosový olej nebudete užívat vnitřně, a tak oceníte jeho blahodárné účinky na vlasy a pokožku i při hygieně ústní dutiny.

1. Čištění zubů

Kokosový olej výborně odstraňuje ze zubů zubní kámen, efektivně ničí bakterie, které způsobují zubní kaz, má protizánětlivé účinky. Můžete jím nahradit zubní pastu, v tom případě: dejte si do pusy lžíci kokosového oleje a 5 minut jej převalujte v ústech. Olej poté vyplivněte, pak si zuby vyčistěte zubním kartáčkem bez pasty.

Anebo si můžete nadále čistit zuby klasicky pastou a převalování oleje v ústech použít jen jako další doplněk po vlastním čištění zubů – je to ostatně stará ajurvédská praktika. Olej po použití opět vyplivněte.

2. Bělení zubů

Kokosový olej také pomáhá udržet zuby bílé. Po pár týdnech pravidelného převalování oleje v ústech uvidíte, že máte zuby bělejší a dokonce i růžovější jazyk.

3. Odstranění zápachu z úst

Zápach z úst člověka společensky diskvalifikuje. Často je ale těžké zjistit jeho příčinu. Pokud vám nic nepomáhá, zkuste kloktat kokosový olej, zápach z úst totiž často způsobují produkty bakterií, které žijí v ústech. Kokosový olej je eliminuje.

4. Masážní a hydratační mléko

Kokosový olej má skvělé hydratační účinky, krásně voní. Můžete jím nahradit hydratační mléka a krémy, které naopak obsahují řadu přidaných chemických látek. Kokosový olej proniká hluboko do pokožky, která po jeho použití nezůstane mastná a lepkavá.Oceníte ho i během masáží, kdy pomůže zredukovat stres.

5. Chrání pokožku při holení

Po holení naneste na pleť obličeje kokosový olej, zabráníte tak jejímu podráždění, protože kokosový olej má antibakteriální účinky.

6. Výživa pro vlasy

Kokosový olej přispívá k regeneraci vlasů. Aplikujte přiměřené množství oleje do vlasů a nechte 15 minut působit. Poté omyjte běžným způsobem.

7. Výživa pro nehty

Aplikujte si pravidelně trochu kokosového oleje na nehty, uvidíte, že když to budete dělat pravidelně, zlepšíte jejich pevnost a předejtete jejich lámavosti.

8. Hojí pokožku

Naneste kokosový olej na drobné ranky na kůži, uspíšíte tak hojení a zabráníte infekci. Můžete přidat pár kapek z čajovníku, který má velmi silné antibakteriální a antiseptické účinky.

9. Odstraňuje make-up

Jednoduše naneste na pokožku kokosový olej a setřete ho i s make-upem vatovými polštářky.

10. Balzám na rty

Vemte si malou prázdnou krabičku od krému a dejte do ní kokosový olej, abyste ho měli vždy při sobě. Získáte tak vlastní balzám na rty bez přidaných chemických látek.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také