Bydlení

16. ledna 2024 09:30

redakce Prima Living

Provoňte svůj domov bez chemie. Udělejte si pohlcovač pachů z jedlé sody nebo želatiny

Každý by chtěl, aby ho po příchodu domů přivítala příjemná vůně, která navodí pocit útulnosti a bezpečí. Kupované osvěžovače vzduchu jsou ale často plné chemie. Přesto se nemusíte vůně v bytě vzdávat, můžete si jednoduše vyrobit přírodní pohlcovač pachů třeba z jedlé sody.

Naše domovy jsou plné různých pachů – jsou zde stopy po vaření, pachy domácích mazlíčků, ale třeba i nevynesené odpadky či zápach z odpadů. Na trhu existuje mnoho výrobků, které nám mají pomoci se zápachem bojovat, ale buďte při jejich výběru opatrní. Často totiž obsahují chemii, která vůbec neprospívá lidskému organismu. Mohou vyvolávat bolest hlavy i potíže s dýcháním a v neposlední řadě různé alergie. Naštěstí dnes máme na výběr z široké škály prostředků, které jsou přírodní.

VIDEO: Jak na unikátní osvěžovač vzduchu z pemprsek

Také je důležité si uvědomit, že naše byty nemusí intenzivně vonět, důležité je eliminovat zápach a k tomu slouží pohlcovače pachu. Obyčejné osvěžovače vzduchu pach jen překryjí, takže je jasné, že když vyprchá jejich působení, zápach se vrátí. Pohlcovače pach neutralizují, takže prostě jednoduše už ve vzduchu nezbývají žádné molekuly, které by nás obtěžovaly.

Jedlá soda účinně pohlcuje pachy

Výborným pohlcovačem pachu je jedlá soda, to věděly už naše babičky. Páchne vám lednička? Nasypte na talířek trošku jedlé sody a umístěte do elektrospotřebiče. Soda absorbuje všechen zápach. Když na talířku zvlhne, už nefunguje, je tedy čas vyměnit ji za novou. Je to levné, ale účinné.

  • Z jedlé sody si můžete udělat i pohlcovač pachu do místnosti. Nasypejte asi 100 g sody do pěkné skleněné lahvičky a přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Do víčka skleničky udělejte dostatek dírek, aby pach mohl dovnitř a vůně ven. Vydrží působit až měsíc.

NENECHTE SI UJÍT: Jak vyrobit domácí difuzér? Základem je správný olej i vhodná nádoba

Osvěžovač vzduchu z želatiny

A máme pro vás ještě jeden návod, i když tentokrát trošku pracnější.

Suroviny

  • 30 g čiré želatiny
  • asi 400 ml studené vody
  • 3 lžičky soli (poslouží jako konzervant proti plísním)
  • 10 až 20 kapek přírodního esenciálního oleje
  • potravinářské barvivo (nemusí být)

Postup

Dejte vařit polovinu vody a jakmile začne vřít, vmíchejte želatinu. Až se nerozpustí, přidejte sůl a zbytek vody a stále míchejte. Pak vypněte plotýnku a za stálého míchání přidejte esenciální oleje a potravinářské barvivo. Až bude vše dokonale promíchané, přelijte do hezkých skleniček – a pak už jen zbývá rozestavit je po bytě.

Když nechcete nic vyrábět

Vonné tyčinky

Chcete-li, aby váš domov voněl trošku intenzivněji, můžete zvolit například vonné tyčinky. Při nákupu bychom si měli všímat, jestli se skutečně jedná o přírodní produkty a zda vonné tyčinky nejsou například uměle dobarvované. Problémem vonných tyčinek jsou aromatické polycyklické uhlovodíky, které vznikají při nedokonalém spalování. Také je potřeba je pálit v dostatečně velkém prostoru, jinak jejich vůně může být příliš intenzivní a může způsobit bolesti hlavy.

Aromatické oleje

Další variantou jsou přírodní vonné oleje, které nakapete do aromalampy a zapálíte svíčku. Opět je nutné používat jen přírodní oleje, nikoliv syntetické náhražky, jinak se chemie nezbavíte. Nejjednodušší možností pak je nakapat olej na nějaký předmět, vhodné je zejména dřevo či porézní keramika, kdy dochází k pozvolnému uvolňování vůně.

Aromadifuzéry

Pokud se chcete vyhnout jakémukoli zapalování, použijte aromadifuzéry skládající se ze skleněné lahvičky s vonnou kapalinou a ratanových tyčinek, jejichž prostřednictvím se vůně uvolňuje. Intenzitu provonění místnosti regulujete množstvím vložených tyčinek.

Zdroj: autorský text Lucie Kořistová


Přečtěte si také