reklama

Řada osvěžovačů vzduchu obsahuje nebezpečné látky. Provoňte si domov bez chemie

zidkovm
22. ledna 2017
Komerčně vyráběné osvěžovače vzduchu jsou plné chemie, která škodí lidskému organismu. Přesto se nemusíme vůně v bytech vzdávat.
reklama

Každý by chtěl, aby ho po příchodu domů přivítala příjemná vůně, která navodí pocit útulnosti a bezpečí. Jenomže naše domovy jsou plné různých pachů – jsou zde stopy po vaření, pachy domácích mazlíčků, ale třeba i nevynesené odpadky či zápach z odpadů. Na trhu existuje mnoho výrobků, které nám mají pomoci se zápachem bojovat, ale buďte při jejich výběru opatrní. Často totiž obsahují chemii, která vůbec neprospívá lidskému organismu.

Myslíte si, že když je možné takové osvěžovače koupit v obchodech, nemůže to být s jejich závadností zase tak špatné? V tom případě by vás mělo zajímat, že pro tyto výrobky neexistují konkrétní normy, které by určovaly, jak moc by měl být daný výrobek bezpečný. Řada nezávislých testů navíc dokládá, že osvěžovače obsahují zdraví škodlivé látky, a to často ve velkých koncentracích. Výrobky tak mohou obsahovat karcinogenní látky, které i v malém množství vyvolávají bolest hlavy a potíže s dýcháním. Jiná látka, xylenové pižmo, se zase akumuluje v živých organismech a existuje podezření, že ovlivňuje hormonální cyklus a potíže s reprodukcí. V neposlední řadě mohou osvěžovače vzduchu vyvolávat různé alergie.

Naštěstí dnes máme na výběr z široké škály prostředků, které jsou přírodní a nenechají žádné následky na našem organismu. Také je důležité si uvědomit, že naše byty nemusí intenzivně vonět, důležité je eliminovat zápach a k tomu slouží pohlcovače pachu. Obyčejné osvěžovače vzduchu pach jen překryjí, takže je jasné, že když vyprchá jejich působení, zápach se vrátí. Pohlcovače pach neutralizují, takže prostě jednoduše už ve vzduchu nezbývají žádné molekuly, které by nás obtěžovaly.

Aby voněla lednička

Výborným pohlcovačem pachu je jedlá soda, to věděly už naše babičky. Páchne vám lednička? Nasypte na talířek trošku jedlé sody a umístěte do elektrospotřebiče. Soda absorbuje všechen zápach. Když na talířku zvlhne, už nefunguje, je tedy čas vyměnit ji za novou. Je to levné, ale účinné.

Z jedlé sody si můžete udělat i pohlcovač pachu do místnosti. Nasypte asi 100 gramů sody do pěkné skleněné lahvičky a zakápněte pár kapkami vonné esence. Do víčka skleničky udělejte dostatek dírek, aby pach mohl dovnitř a vůně ven. Domácí osvěžovač vzduchu vydrží působit až měsíc.

A máme pro vás ještě jeden návod, i když tentokrát trošku pracnější.

Návod na vlastní osvěžovač vzduchu:

Budete potřebovat:

- 30 gramů obyčejné želatiny- 2 hrnky studené vody- 3 lžičky soli (poslouží jako konzervant proti plísním)- 20 kapek přírodního esenciálního oleje- potravinářské barvivo- hezkou sklenici

Dejte vařit jeden hrnek vody a jakmile začne vřít, vmíchejte želatinu. Až se nerozpustí, přidejte sůl a zbytek vody a stále míchejte. Pak vypněte plamen a za stálého míchání přidejte esenciální oleje a potravinářské barvivo. Až bude vše dokonale promíchané, přelejte do připravených skleniček – a pak už jen zbývá rozestavit je po bytě.

Když nechcete nic vyrábět

Chcete-li, aby váš domov voněl trošku intenzivněji, můžete zvolit například vonné tyčinky. Při nákupu bychom si měli všímat, jestli se skutečně jedná o přírodní produkty a zda vonné tyčinky nejsou například uměle dobarvované. Problémem vonných tyčinek jsou aromatické polycyklické uhlovodíky, které vznikají při nedokonalém spalování a mají karcinogenní účinky. Také je potřeba je pálit v dostatečně velkém prostoru, jinak jejich vůně může být příliš intenzivní a může způsobit bolesti hlavy.

Další variantou jsou přírodní vonné rostlinné oleje, které nakapete do aromalampy a zapálíte svíčku. Opět je nutné používat jen přírodní oleje, nikoliv syntetické náhražky, jinak se chemie nezbavíte. Nejjednodušší možností pak je nakapat olej na nějaký předmět, vhodné je zejména dřevo či porézní keramika, kdy dochází k pozvolnému uvolňování vůně.

Pokud se chcete vyhnout jakémukoli zapalování, použijte aromadifuzéry skládající se ze skleněné lahvičky s vonnou kapalinou a ratanových tyčinek, jejichž prostřednictvím se vůně uvolňuje. Intenzitu provonění místnosti regulujete množstvím vložených tyčinek.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: vůnědůmdomovchemieosvěžovač vzduchulidské tělohydrogenuhličitan sodnývonná tyčinka
reklama