Jak vkusně zařídit domácnost plnou barev. Nemusíte se bát, stačí dodržet základní pravidla

Zařizujete nový byt nebo rekonstruujete ten starý či se jen chystáte trochu oživit dětský pokoj a stále se nedokážete rozhodnout, která barva u vás bude hrát prim? Klidně využijte celé spektrum barev, ale dodržte pár pravidel, aby se z vašeho domova nestal nesourodý barevný blázinec.

Nejsnadněji se barvy začleňují do bytu či pokoje vymalovaného bílou barvou a zařízeného nábytkem natřeným na bílo, na šedo nebo vyrobeným z hodně světlého dřeva. Někomu uklidňující prostředí bez barev dlouhodobě vyhovuje, ale druhému mohou po chvíli barvy chybět. Namíchejte si proto koktejl, klidně ze všech barev duhy. Ale opatrně! Anebo do barev jednoduše skočte rovnýma nohama, pokud máte odvahu...

Pravidlo 60–30–10

Vyváženě a pro většinu lidí příjemně bude působit místnost, ve které využijete kromě neutrálních bílé či šedivé jen 3 další barvy. Pravidlo 60–30–10 je základní jednoduchou pomůckou všech dekoratérů při rozhodování o optimální a příjemné barevné škále pro konkrétní prostor. Barva zastávající 60 % pokoje je označována jako hlavní.

Nejprve se stavte v některém z hobbymarketů nebo ve specializované prodejně barev a pořiďte si vzorník barev, který bývá většinou volně k dispozici.

Doma si pak v klidu sestavujte jednotlivé barevné pásky k sobě a vyberte si kombinaci barev tak, aby se líbila právě vám. Může to být celé duhové spektrum, ale raději vyberte jenom jeho část.

Teplé, nebo studené odstíny?

Je však důležité dodržet jedno pravidlo. Kombinujte vždy jen teplé tóny barev nebo jen studené. Každá barva se vyskytuje v obou variantách. Teplé barvy v sobě mají malý nádech do žluta a studené jsou lomené zase barvou bílou. Teplé barvy působí na první pohled útulnějším dojmem a jsou příjemnější pro oči, chladné zase navozují pocit čistoty.

Marně v sobě hledáte odvahu na barevně vymalované stěny, nebo dokonce barevný nábytek? Takhle daleko jít ani nemusíte, podobné kombinace už vyžadují hodně zkušené oko.

S barvami začněte zlehka!

  • Pořiďte si pár barevných doplňků a uvidíte, jak se vám s barvami bude žít. Nejprve se dejte třeba i sami do tvoření.
  • Kouzlit se dá i s vlnou na pletení, jen představa, že si vystačíte se zbytky, které doma najdete, bývá mylná. Nejspíš se nákupu v textilní galanterii nevyhnete.
  • Dobrou volbou pro postupné sbližování s barvami může být i duhové ložní povlečení.
  • Také barevných polštářů si můžete ušít nebo koupit určitě víc.
  • Krásně budou vypadat i barevné lustry v jinak střízlivě až minimalisticky zařízeném pokoji.

Zdroj: https://www.homeincube.cz/jak-pracovat-s-barvami-v-interieru/; https://www.bydlimekvalitne.cz/tags/barvy-v-byte


Přečtěte si také