Koupelny

23. února 2018 06:00

Matouš Hartman

Řasokoule zelená je odolná rostlina, která se hodí do moderních interiérů

Pokud chcete domů trochu zeleně a nemáte v plánu se o ni moc starat, pořiďte si akvárium pro řasokouli zelenou. Je nenáročná na pěstování a navíc vypadá úžasně. Potřebujete jen tři věci – a dekorace, která zaujme, je hned hotová.

Řasokoule zelená roste v jezerech na severní polokouli a to jak na Islandu, tak vJaponsku, kde může dosáhnout průměru až třicet centimetrů. Jinak měří ale jen pár centimetrů a roste asi jen o pět milimetrů za rok, což se ostatně do domácích podmínek hodí mnohem více.

Jak s ní ozdobit byt?

Pozornost si získává hlavně kvůli svému vzhledu. Je totiž nádherně kulatá a jasně zelená. Její kulatý tvar zajišťují vodní proudy, které ji v jezerech otáčejí, protože doma takové podmínky mít nebudeme, je potřeba řasokouli jednou za čas otočit, aby se nedeformovala a udržela si svůj roztomilý tvar.

Další údržbu nevyžaduje, jen výměnu vody jednou za dva týdny (ne přímo z kohoutku, lepší je převařená a odstátá, ale studená, ostatně proto má řasokoule ráda jezera vJaponsku, Estonsku nebo na Islandu). Daří se jí na světle (v přírodě žije v mělčích vodách), ale ne na přímém slunečním svitu. Pokud bude plavat, pod hladinou ji zmáčkněte, abyste vypudili vzduch, který ji nadnáší.

Jedná se o rostlinu s úžasnou dekorativní funkcí. Vyberte si velkou hezkou skleněnou nádobu, můžete se podívat po bazarech anebo na půdu. Na dno můžete dát pár kamínků, ale řasokouli úžasně sluší minimalistické pojetí, kdy bude mít nádobu jen pro sebe. Použijte jednu nebo více řasokoulí, to už je na vás. Řasokouli do nádoby vkládejte, až ji naplníte vodou, aby se neponičila. Cena za jeden kus se pohybuje v řádech desítek korun, záleží na velikosti, a řasokouli koupíte v akvaristických potřebách nebo na internetu.

Zdroj: Matouš Hartman, autorský článek


Přečtěte si také