Holení bez jednorázových žiletek: 6 ekologických způsobů, jak se oholit a čím pokožku ošetřit
Pokud nejste kosmonaut, včelař na plný úvazek nebo muž, přichází pomalu i na vás období odhalených nohou. Odhalených – a tedy (pravděpodobně) oholených. Nyní je proto ideální doba na kontrolu svého holicího vybavení. Vévodí mu jednorázové žiletky a v plastu balená chemická kosmetika? Výborně. Tenhle článek vám pomůže zmírnit hříchy napáchané na přírodě. I na vlastním těle.
Ještě než se podíváme na ekologické alternativy pomůcek na holení a depilační kosmetiky, připomeňme si jedno číslo: 2 miliardy. Na skládkách skončí ročně přesně tolik jednorázových žiletek. Odhaduje to Agentura pro ochranu životního prostředí v USA (EPA).
Ještě malé upřesnění – toto číslo odpovídá devadesátým létům a pouze Američanům. Od té doby se populace na zemi zvedla o 2,4 miliardy lidí! Dovedete si tedy zřejmě představit, jak rapidně se navzdory pokroku asi rozrostly skládky…
Ekologické holení 1 Zdroj: istock.com
Připočtěme k tomu množství vypotřebované holicí kosmetiky – jejích obalů i obsažených chemických látek vymytých do světových vod. A moderní depilační rozmary se hodně rychle dostávají na černou listinu ekologů a skutečných milovníků přírody.
Přichází sezóna, kdy budeme naše nohy, podpaží a intimní partie „vyhlazovat“ i den co den. Zamysleme se tedy, jak své touhy po kráse a po dobrém pocitu dosahovat citlivě. S ohledem na naši planetu. Několik tipů najdete níže.
Čím se ekologicky oholit
Laserová epilace
Nejekologičtější způsob, jak se zbavit ochlupení na těle (před ním už je jen „chlupatá varianta“). Po laserovém zákroku byste měli mít od chlupů asi na půl roku pokoj. Tato zero waste varianta doplácí na svou cenu, vzhledem k vizuálnímu a ekologickému efektu se ale přesto vyplatí. Spokojené bude vaše svědomí i vy při pohledu do zrcadla.
Ekologické holení 3 Zdroj: istock.com
Přírodní depilační cukrová pasta
Balená ve skle, ideálně. Sklo – pokud se vytřídí do správného kontejneru – je vděčný materiál. Lze ho recyklovat téměř s nulovou ztrátou materiálu, a tedy kvality. Podaří-li se vám sehnat takovou přírodní cukrovou pastu, jde o jeden z nejekologičtějších způsobů holení nohou. Obal zřejmě nespatří matku přírodu a použitá pasta nezatíží díky svému přírodnímu složení planetu.
Ekologické holení 4 Zdroj: istock.com
Výhodou také je, že můžete pastu používat opakovaně. Dokud se vám na ní budou chloupky přichytávat. Volte variantu bez přibalené špachtle či pásků, tedy jednorázových zbytečných pomůcek. Cukrovou pastu naneste i rukou, případně kuchyňským náčiním podobným špachtli.
Nerezový holicí strojek
Elegantní přírůstek do vaší kosmetické výbavy, co se bude vyjímat na sociálních sítích. Retro nerezový holicí strojek s vyměnitelnými obdélníkovými žiletkami se vrátil do budoucnosti a koná dobro. Zejména planeta ho miluje.
Nerezavějící ocel lze téměř bezztrátově přetavit v něco jiného. Ne jako plast, jehož kvalita s každou další recyklací slábne. Depilaci s touto žiletkou budete muset po letech s bezpečnými jednorázovkami natrénovat. Při správné technice ale pořezání nehrozí.
Ekologické holení 2 Zdroj: istock.com
Kvalitní epilátor
Vydrží roky a mezitím neotravuje přírodu. Zároveň není závislý na holicích kosmetických udělátkách – snad jen po epilaci pokožka ocení zklidňující přírodní přípravek. Řada epilátorů potěší i vyměnitelnými nástavci na obočí a intimní partie. Netřeba tedy zatěžkávat svou koupelnu (a mysl) škálou holicích přípravků. Zvolte kvalitní stroj, ideálně z nerezu nebo nerezových částí. A pečujte o něj.
Další články od autorky na téma ekologické péče o tělo:
Přírodní epilační vosk
Další z víceméně ekologických možností. Přírodní složení si porozumí s přírodou. Horší jsou roll-ony, se kterými se vosky často prodávají.
Ekologické holení 5 Zdroj: istock.com
Holicí strojek s vyměnitelnou hlavicí, který už doma máte
Ještě než se necháte zlákat instagramovým potenciálem celonerezového holicího strojku, nakoukněte do koupelny, zdali se vám tam někde nepovaluje holicí strojek s vyměnitelnými hlavicemi. Pak už jen stačí hlavice dokoupit. Bývají sice zčásti plastové, ale vydrží často déle než jednorázové žiletky. Věnujte jim svou péči.
Čím pokožku ošetřit
Odpověď je jednoduchá – přírodními výtažky. Ideálně bezobalovými nebo těmi v papíře či skle. Volit dnes můžete z celé škály holicích mýdel, přírodních holicích olejů a krémů. Na žiletkové oholení bohatě postačí i běžné přírodní mýdlo. Klouže a nesmrdí chemií, a to je to podstatné, co chceme. Suchou pokožku vyživte kokosovým olejem nebo bambuckým máslem. Podrážděnou zklidněte třeba přípravkem s levandulí nebo aloe vera.
Ekologické holení 6 Zdroj: istock.com