Kuchyně

6. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

8 tipů, jak využít kokosový olej v domácnosti. Dokáže malé zázraky!

O tom, že je kokosový olej výživový fenomén dnešní doby, není vůbec pochyb. Věděli jste ale, že je možné použít tento fantastický tuk v domácnosti? Prozradíme vám, co všechno doma zvládne!

Pokud se alespoň trochu zajímáte o výživové novinky, nemohl vám “kokosák” uniknout. Superzdravý, nepřepaluje se, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i břišní pneumatiku a dá se mazat klidně i na obličej a tělo, jak to radí mnohé celebrity. Prostě supertřída ve všem. Aby toho nebylo ale málo, kokosový olej dokáže malé zázraky i v domácnosti!

Dokonalý nábytek

Už máte dost chemie, kterou se železnou pravidelností používáte na čištění a leštění nábytku? Příště jako skvělou a navíc ekologickou leštičku použijte kokosový olej! Můžete ho aplikovat na dřevo, žulové nebo kovové povrchy, které skvěle vyčistí a navíc dokáže i zakrýt různé škrábance a oděrky. Nábytek bude čistý a zachová si zářivý vzhled. Navíc se na něj bude daleko méně usazovat prach!

Nábytek bude jako nový. Foto: istock.com

Posviťte si s ním

Kokosový olej se dá báječně spalovat, aniž by do ovzduší uvolňoval nepříznivé látky. Můžete si z něj vyrobit ekologické svíčky. Stačí do prázdných nádobek (skleniček, keramických misek…) umístit knot, zalít kokosovým olejem a nechat ztuhnout. Pak už si jen zapálíte své kokosové světýlko.

Vyrobte si zdravou zubní pastu

Ať vám už došla vaše oblíbená pasta nebo máte prostě chuť zkusit něco nového, zdravého a přírodního, z kokosového oleje si můžete vyrobit skvělou domácí zubní pastu, s antibakteriálními a bělicími účinky navíc! Pro přípravu domácí zubní pasty budete potřebovat kokosový olej a jedlou sodu ve stejném poměru, do této směsi přidejte několik kapek mátového vonného oleje, a je to.

Vyrobte si z kokosového oleje zubní pastu. Foto: istock.com

Domácí prací prášek

Jako McGiver si budete připadat při výrobě vlastního domácího pracího prostředku, který bude daleko ekologičtější než ten z chemické továrny. Jako účinná složka v něm bude opět figurovat kokosový olej! Prostředek vyrobíte kombinací kokosového oleje, louhu, vody a esenciálních olejů podle vašeho vkusu a výběru. Vše smícháte a vytvoříte mýdlovou tekutinu, kterou můžete použít na praní.

Zatočí se rzí

Koroze je něco, čemu neunikne kov, pokud se o něj nestaráte. Zkusit to můžete s kokosovým olejem! Aplikujte kokosový olej na kovové předměty, které jsou náchylné ke vzniku koroze, jako je třeba venkovní kovový nábytek. Uvidíte, jak jej účinně ochrání před zrezivěním. Naneste prostě tenkou vrstvu čistého oleje a nechte jej působit po dobu 1-2 hodin. Poté olej setřete či plochu umyjte, rozdíl by měl být hned viditelný.

Má všestranné využití v domácnosti. Foto: istock.com

Žvýkačkožrout

Podařilo se někomu ze členů vaší domácnosti přilepit žvýkačku na nejméně vhodné místo? Což znamená na sedačku, do koberce, do vlasů nebo na drahý nábytek? Než sáhnete po chemii nebo mechanické škrabce, kterou místo můžete nenávratně zničit, zkuste použít kokosový všelék. Ten naneste na postižené místo, kde způsobí rozpuštění žvýkačky. Snadno ji pak odstraníte, aniž by došlo ke změně barvy oblečení či vzniku skvrn.

Poslouží při koupeli

Připravte si teplou koupel, do vody přidejte ¼ šálku soli do koupele a ¼ šálku kokosového oleje a relaxujte. Směs si můžete i krásně ovonět, když přidáte 1-2 kapky oblíbeného vonného oleje. Taková koupel vás zbaví toxinů a budete mít krásně hydratovanou a vláčnou pokožku.

Namažte se kokosovým olejem i po koupeli.Foto: istock.com

Zvládne i boty

Máte kožené boty a chcete, aby vám vydržely krásné, lesklé, nepropustné a bez prasklin? Jděte na to s kokosovým olejem. Naneste na kožené boty malé množství kokosového oleje, který jim dodá lesk a zamaskuje skvrny, takže budou vypadat znovu jako nové.

Kokosovým olejem vyleštíte i boty. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také