návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

RETRO: Jak ho dostat v moderní podobě do interiéru?

Vydáno: 01.02.2019
Mix nového se starým.
Autor: istock.com Mix nového se starým.
Kategorie retro nábytku je méně specifická než jiné interiérové styly. Lidé si ho vyložili jako sice zastaralé, ale přitom stylové bydlení.

reklama

Pojmenovat a identifikovat specifický styl interiéru nebo nábytku nemusí být pro lajka vždy úplně snadné. Existují dvě společenské škatulky, jak bytový design pojmout. Za prvé vše, co je nové, je moderní a nadčasové, a pak je tady to ostatní, co není podle světových trendů, a to je zkrátka retro. Kéž by to bylo ve světě bytové módy takto snadné.

Retro je zkrátka pořád v kurzu.
Autor: istock.com Retro je zkrátka pořád v kurzu.

Proč retro milujeme?

Pojem retro dokáže pochopit každý. Interiér je zjevně nebo účelově datován do nedávné minulosti. Lidé vnímají retro subjektivně, zatímco některé části nábytku mohou být trendy a tvořit pro zbytek interiéru vhodný doplněk ať už minimalistický, nebo úmyslně kýčovitý, jiné vyvolávají nostalgii z dětství.

Oblé rysy jsou trefou do černého.
Autor: istock.com Oblé rysy jsou trefou do černého.

Starožitnost není retro

Starožitnosti jsou typicky definovány jako věci nejméně 100 let staré, zatímco retro nábytek většinou pochází z 50. až z první poloviny 90. let. V takovém časovém období bylo módních výkřiků hned několik. Nejvíce se do paměti vryly volánky, neony, květinové vzory, zrcadlový nábytek, vyklápěcí bary, rohové jídelní soupravy nebo například polstrované křesla.

Patina vypadá úžasně se starým nábytkem i s moderním

Jak patinovat stěny? Zašlý vzhled jako ze zámku vytvoříte snadno, potřebujete jen vodu a barvu

retro domov

Stýská se vám po starých dobrých časech? Retro styl se neomrzí! Zařiďte si jím domov

Jak šel čas

50. léta

Obývák jako přes kopírák.
Autor: istock.com Obývák jako přes kopírák.

V Česku začala éra komunismu, tudíž vše, co bylo americké, bylo zkrátka nepřípustné. Inspirací a vzorem nám měl být pouze a jen Sovětský svaz, který určoval pravidla hry. Lehká doba to rozhodně nebyla.

V padesátých letech došlo k velkému vzestupu výroby nábytku díky dostupnosti nových materiálů. Plasty, vinyl, překližky a lamináty byly nově vyvinutými materiály, které umožnily radikální vývoj. Nábytek byl tenčí, hladší a dostupnější. Na výběr bylo jen pár základních modelů, tudíž se běžně stávalo, že stejnou skříň měli sousedé nalevo i sousedé napravo.

60. léta

Lidé experimentují.
Autor: istock.com Lidé experimentují.

Většina nábytkových tvarů a podob zůstávala stejná i v 60. letech. Bylo to především dáno nekončícím komunistickým režimem. Dostupnost nových věcí byla stále velmi obtížná. Barevná paleta se však rozšířila. V módě byly jasné barvy a psychedelické vzory. Geometrie a funky styl zvláště definovaly toto bláznivé desetiletí. Lidé se nebáli experimentovat. Navíc se masově rozšířily kuchyňské elektrospotřebiče, a vaření tak dostávalo nový rozměr.

70 a 80. léta

Snažíme se nevynikat z davu.
Autor: istock.com Snažíme se nevynikat z davu.

Sedmdesátá léta patří olivové, oranžové a zlatožluté barvě. V módě byly oblejší a objemnější kusy nábytku. Dostupnost nových věcí se stále nezlepšovala. Byla tedy velká výhoda mít všude známé. Design se v domácnostech opakoval. Tomuto období nelze odepřít klasické umakartové jídelní stoly, které lze vidět v jídelnách ještě dnes.

Velkou oblibou se stalo víkendové chatařství a kempování. Plast byl dostupným a levným materiálem, který nechyběl v žádné domácnosti.

Jak dostat retro do interiéru?

Nebojte se starého.
Autor: istock.com Nebojte se starého.

Retro pokrývá život několika generací. Je tedy dobré neplácat všechna období do jedné místnosti. Doporučujeme zamyslet se především nad barevnou kombinací jednotlivých kousků a také nad jejich materiálem. Pokud pokoj ladíte do tlumených přírodních barev, buďte opatrní s neonovými doplňky. Jistota, která lze kombinovat za každých okolností, je dřevo nebo chrom.

Retro barvy

Retro je nesmrtelné.
Autor: istock.com Retro je nesmrtelné.

Můžete například zkusit kombinaci odstínů růžové, bronzové, šedozelené a cihlově červené.

Dobře dohromady funguje i dřevo, tmavě modrá, hořčicová a olivově zelená.

Dobrou volbou je i červená barva. Zkuste dřevěné židle přetřít na sytě červenou barvu a přikupte pár elektrospotřebičů ve stejném odstínu. Uvidíte, jak se z vašeho domova stane funky ráj.

Retro styl si můžete zařídit i díky doplňkům, které seženete v každém větším obchodě s nábytkem. Plechové nebo geometrické plakáty a polstrované křeslo dodají nový rozměr vašemu interiéru.

Co nám devadesátá léta přinesla?

8 trendů v bydlení z devadesátek, které se už nikdy nesmí vrátit. Zbyly vám doma?

Vrátit se v čase lze nejen se starším nábytkem, ale i s retro vzorem na ubrusu

Když nová kuchyň voní stářím aneb 9 skvělých retro kuchyní

reklama

Článek je zařazen v: retro , 50. léta , 60. léta , 70. léta , 80. léta , 90.léta , bydlení , design , styl interiéru , nápady , vintage , před a po , interiéry

reklama

Přečtěte si také