22. října 2023 09:00
Markéta KaškováRetro styl je hravý a inspirující. Jak dostat retro v moderní podobě do interiéru
Retro styl je směsicí stylů interiérů několika dob. Označuje se tak vše, co bylo moderní v 50. až 70. letech minulého století. Připomeňme si, co tehdy v domácnostech letělo a jak retro v moderní podobě dostat do interiéru.
Pojmenovat a identifikovat specifické styly interiéru nebo nábytku nemusí být vždy úplně snadné. Pojem retro styl ale dokáže pochopit každý. Interiér je zjevně nebo účelově datován do nedávné minulosti. Lidé vnímají retro subjektivně, zatímco některé části nábytku mohou být trendy a tvořit pro zbytek interiéru vhodný doplněk, ať už minimalistický, nebo úmyslně kýčovitý, jiné vyvolávají nostalgii a vzpomínky na dětství.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Styl japandi potěší všechny milovníky skandinávského designu a japonského minimalismu
Retro styl
Retro styl je směsicí stylů interiérů několika dob. Označuje se tak vše, co bylo v 50. až 70. letech 20. století. Všechno starší je vintage styl. Retro styl se často kombinuje s jinými. Můžete totiž do severského skandinávského čistého pojetí interiéru propašovat retro dekoraci a prostor tím celkově oživíte. Retro je hravé, velmi barevné, nebojí se kombinací a vzorů. Je to styl velmi inspirující a svým způsobem silný a jedinečný.
Jak šel čas
V takovém dlouhém časovém období bylo u nás v oblastní bydlení módních výkřiků hned několik. Nejvíce se do paměti vryly volánky, neony, květinové vzory, zrcadlový nábytek, vyklápěcí bary, rohové jídelní soupravy nebo polstrovaná křesla a plast, plyš a samet.
Padesátá léta
V Česku začala éra socialismu, tudíž vše, co bylo západní, bylo zkrátka nepřípustné. Inspirací a vzorem nám měl být pouze a jen Sovětský svaz. V padesátých letech došlo k velkému vzestupu výroby nábytku díky dostupnosti nových materiálů. Plasty, vinyl, překližky a lamináty byly nově vyvinutými materiály, které umožnily radikální vývoj. Nábytek byl tenčí, hladší a dostupnější. Na výběr bylo jen pár základních modelů, tudíž se běžně stávalo, že stejnou skříň měli sousedé nalevo i sousedé napravo.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak jsme bydleli v devadesátkách: Holandské gauče, plastový zahradní nábytek, umělé květiny
Šedesátá léta
Většina nábytkových tvarů a podob zůstávala stejná i v 60. letech. Dostupnost nových věcí nebyla stále moc valná, barevná paleta se však rozšířila. V módě byly jasné barvy a psychedelické vzory. Geometrie a funky styl zvláště definovaly toto bláznivé desetiletí. Lidé se nebáli experimentovat. Navíc se masově rozšířily kuchyňské elektrospotřebiče, a vaření tak dostávalo nový rozměr.
Sedmdesátá léta
Sedmdesátá léta patřila olivové, oranžové a zlatožluté barvě. V módě byly oblejší a objemnější kusy nábytku. Vybavení a design bytů a domů se hodně podobalo. Plast byl vyhledávaným, dostupným a levným materiálem, který nechyběl snad v žádné domácnosti. Plast hýbal světem a byl ceněný pro svou tvárnost, stabilitu a životnost. Velkou oblibou se stalo víkendové chataření a kempování.
Jak dostat retro do interiéru
Retro pokrývá život několika generací. Je tedy dobré neplácat všechna období do jedné místnosti. Doporučujeme zamyslet se především nad barevnou kombinací jednotlivých kousků a také nad jejich materiálem. Pokud pokoj ladíte do tlumených přírodních barev, buďte opatrní s neonovými doplňky. Jistotou, kterou lze kombinovat za každých okolností, je dřevo nebo chrom.
Retro barvy
- Můžete například zkusit kombinaci odstínů růžové, bronzové, šedozelené a cihlově červené.
- Dobře dohromady funguje i dřevo, tmavě modrá, hořčicová a olivově zelená.
- Dobrou volbou je i červená barva. Zkuste dřevěné židle přetřít na sytě červenou barvu a přikupte pár elektrospotřebičů ve stejném odstínu. Uvidíte, jak se z vašeho domova stane funky ráj.
Retro doplňky
Čím oživit interiér? Retro doplňky. Použijte staré vinylové desky a v pravidelných rozestupech je pověste na zeď. To stejné lze udělat nad jídelním stolem pomocí malovaných talířů. Efektní jsou i barevné květináče plné květin. A oblíbené jsou i keramické a porcelánové sošky na poličkách. Retro styl si můžete zařídit i díky doplňkům, které seženete v každém větším obchodě s nábytkem. Plechové nebo geometrické plakáty a polstrované křeslo dodají nový rozměr vašemu interiéru.
Zdroj: autorský článek Markéta Kašková