RETRO: Jak ho dostat v moderní podobě do interiéru?
Pojmenovat a identifikovat specifický styl interiéru nebo nábytku nemusí být pro lajka vždy úplně snadné. Existují dvě společenské škatulky, jak bytový design pojmout. Za prvé vše, co je nové, je moderní a nadčasové, a pak je tady to ostatní, co není podle světových trendů, a to je zkrátka retro. Kéž by to bylo ve světě bytové módy takto snadné.

Retro je zkrátka pořád v kurzu. Zdroj: istock.com
Proč retro milujeme?
Pojem retrodokáže pochopit každý. Interiér je zjevně nebo účelově datován do nedávné minulosti. Lidé vnímají retro subjektivně, zatímco některé části nábytku mohou být trendy a tvořit pro zbytek interiéru vhodnýdoplněk ať už minimalistický, nebo úmyslně kýčovitý, jiné vyvolávají nostalgii zdětství.

Oblé rysy jsou trefou do černého. Zdroj: istock.com
Starožitnost není retro
Starožitnosti jsou typicky definovány jako věci nejméně 100 let staré, zatímco retro nábytek většinou pochází z50. až zprvní poloviny 90. let. Vtakovém časovém období bylo módních výkřiků hned několik. Nejvíce se do paměti vryly volánky, neony, květinové vzory, zrcadlový nábytek, vyklápěcí bary, rohové jídelní soupravy nebo například polstrované křesla.
Jak šel čas
50. léta

Obývák jako přes kopírák. Zdroj: istock.com
VČesku začala éra komunismu, tudíž vše, co bylo americké, bylo zkrátka nepřípustné. Inspirací a vzorem nám měl být pouze a jen Sovětský svaz, který určoval pravidla hry. Lehká doba to rozhodně nebyla.
V padesátých letech došlo k velkému vzestupu výroby nábytku díky dostupnosti nových materiálů. Plasty, vinyl, překližky a lamináty byly nově vyvinutými materiály, které umožnily radikální vývoj. Nábytek byl tenčí, hladší a dostupnější. Na výběr bylo jen pár základních modelů, tudíž se běžně stávalo, že stejnou skříň měli sousedé nalevoi sousedé napravo.
60. léta

Lidé experimentují. Zdroj: istock.com
Většina nábytkových tvarů a podob zůstávala stejná i v 60. letech. Bylo to především dáno nekončícím komunistickým režimem. Dostupnost nových věcí byla stále velmi obtížná. Barevná paleta se však rozšířila. Vmódě byly jasné barvy a psychedelické vzory. Geometrie a funky stylzvláště definovaly toto bláznivé desetiletí. Lidé se nebáli experimentovat. Navíc se masověrozšířily kuchyňské elektrospotřebiče, a vaření tak dostávalo nový rozměr.
70 a 80. léta

Snažíme se nevynikat z davu. Zdroj: istock.com
Sedmdesátá léta patří olivové, oranžové a zlatožluté barvě. Vmódě byly oblejší a objemnější kusy nábytku. Dostupnost nových věcí se stále nezlepšovala. Byla tedy velká výhoda mít všude známé. Design se vdomácnostech opakoval. Tomuto období nelze odepřít klasické umakartové jídelní stoly, které lze vidět vjídelnách ještě dnes.
Velkou oblibou se stalo víkendové chatařství a kempování. Plast byl dostupným a levným materiálem, který nechyběl vžádné domácnosti.
Jak dostat retro dointeriéru?

Nebojte se starého. Zdroj: istock.com
Retro pokrývá život několika generací. Je tedy dobré neplácat všechna období do jedné místnosti. Doporučujeme zamyslet se především nad barevnou kombinací jednotlivých kousků a také nad jejich materiálem. Pokud pokoj ladíte do tlumených přírodních barev, buďte opatrní sneonovými doplňky. Jistota, která lze kombinovat za každých okolností, je dřevo nebo chrom.
Retro barvy

Retro je nesmrtelné. Zdroj: istock.com
Můžete například zkusit kombinaci odstínů růžové, bronzové, šedozelené a cihlově červené.
Dobře dohromady funguje i dřevo, tmavě modrá, hořčicová a olivově zelená.
Dobrou volbou je i červená barva. Zkuste dřevěné židle přetřít na sytě červenou barvu a přikupte pár elektrospotřebičů ve stejném odstínu. Uvidíte, jak se zvašeho domova stane funky ráj.
Retro styl si můžete zařídit i díky doplňkům, které seženete vkaždém větším obchodě snábytkem. Plechové nebo geometrické plakáty a polstrované křeslo dodají nový rozměr vašemu interiéru.