Bydlení

2. června 2014 05:49

Markéta Zídková

Křesla, s nimiž si návrhář vyhrál

Pro jednotlivá, pěkně tvůrčím způsobem pojatá křesla, se člověk snadno nadchne. Nakolik se ale budou hodit domů, ovšem záleží na okolnostech.

Chcete-li už zařízenému pokoji dát několika výraznějšími kusy nový nádech, ujasněte si za denního světla, v jakých barevných tónech je místnost laděna. Přitom vezměte v úvahu i barvu dřeva, kovů, dlaždic a kamene.

Aby se oživující doplněk do interiéru hodil, musí být vztah mezi doplňkovými barvami v pořádku. Pokud postavíte malé žluté křeslo na tmavofialový koberec, bude poutat pozornost. V případě, že postavíte fialové křesílko na jasně žlutý koberec, pak je koberec zcela přehluší. Doplňkové barvy musí tedy zaujímat určitý vymezený prostor ve vztahu k celku, aby působily efektně. Jakákoli další zobecnění jsou ale ošidná.

„Zda se hodí obecně trubková židle k modernímu interiéru nebo naopak dřevěná ke starému – nevím. Záleží na konkrétní situaci. Nakonec může být velmi zajímavá kombinace různých stylů. Historizující stůl a k tomu velmi moderní židle. Vše je možné a nedá se to předem vyšpekulovat,“ nabádá k opatrnosti architekt Jan Šépka. Spolehlivě ale platí, že křesel vynikajících výraznými liniemi nebo barvami by v jedné místnosti nemělo být příliš, vzájemně by se totiž přebíjela a celkový dojem by byl nadevše pouťový.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky židle křeslo koberec Jan Šépka

Přečtěte si také