Jak na to

1. srpna 2023 07:40

redakce Prima Living

13 tipů, jak využít prošlé věci: Zkyslé mléko do buchet, Indulona na boty a majonéza na nerez

Prošlé věci může každá liška mazaná bezpečně použít. Podívejte se na naše tipy a plýtvejte méně. Konzumujeme všechno a nadmíru, často se pak stane, že nám v lednici, spíži či koupelně zbydou věci, které už zdánlivě nemůžeme použít. Ale je tomu skutečně tak? Podívejte se na naše tipy!

Stará Indulona nepropustí ani kapku

Je pochopitelné, že na sebe nechcete „patlat“ prošlou chemii. Může podráždit kůži a potrápit tělo zmnoženými bakteriemi. Právě ty tvoří kolonie – tím víc, čím déle Indulonu používáte –, dostanou se do ní například z rukou. Boty se jich ale nezaleknou! Krátce prošlou Indulonu nebo vazelínu s chutí vcucnou a na podzimní deště se budou chechtat. Oba krémy se chlubí impregnačními vlastnostmi.

Zkyslé mléko buchtě svědčí

Stejně jako jogurt, kefír nebo podmáslí. Nakyslá chuť mléka dodá buchtám a chlebům svěží chuť. Navíc vaše peníze nepřijdou vniveč. Jen pít takové mléko nedoporučujeme. Mléko v troubě projde vysokými teplotami a všechny potenciální bakterie pocítí knokaut.

Prolej olej!

Nesnese vrzání a drhnutí všechno druhu. V rozpuku mládí i ve svých seniorních letech. Olejem po spotřební lhůtě promažete dveřní panty, vrzající kolečka a vůbec všechny skřípající zloděje trpělivosti.

Prošlá majonéza zajistí lesk

Zní to podivuhodně, ale nerezu se pod majonézou podlamují ocelová kolena. S postarší majonézou vyleštíte nerez tak, že leskem šetřit nebude.

Pleťové tonikum zazáří na zrcadlech

Alkohol zrcadla ráda. Z pleťových tonik ho umí vytáhnout a zpracovat do vysokého lesku. A je celkem jedno, jestli mu nabídnete čerstvé tonikum nebo prošlé. Pomazlete ho kouskem obohaceného hadříku a zareaguje okamžitě. Stejně jako sklo.

Hydratační krém – životabudič obuvi

Suchá kůže vypadá starší, a to platí o lidské i té na botách či kabelkách. Obě kůže potřebují vláhu a tu umí zajistit hydratační krém na obličej. Čerstvý nechte pleti, starší módní kůži.

Prošlý parfém dejte na toaletu

Parfém může mámit smysly i srdce až deset let. Ale pouze při správném skladování. To znamená mimo přímé sluníčko, zdroje tepla (pozor v zimě na radiátory), ve stálé pokojové teplotě, na suchém místě a při minimálním otevírání. V koupelně i na toaletním stolku u okna se tak jeho životnost rapidně zkracuje. Překročil vás parfém datum spotřeby? Objevuje se vám po něm na kůži vyrážka, přestože jste předtím s vůní splynuli? Přestěhujte svůj parfém na toaletu. Nijak extra důstojné místo pro váš Chanel No. 5, zato mu pomůžete dojít do konce. Coby seniorní osvěžovač vzduchu bude dělat radost ještě pár měsíců. Totéž platí o prošlých deodorantech.

Prošlý lak zorganizuje všechno

Jedna z nejčastějších obětí generálních úklidů. Právě laky na nehty zažívají, většinou na začátku sezony, masové vymírání v domácnostech. Vyjdou z módy, rozejdou se se vkusem majitelky nebo jdou pryč coby danajské dary. Buďte vůči nim milosrdní, pokud zestárly příliš. Dovedou totiž perfektně rozlišit například klíče

Léky ven, obaly dovnitř

Nejrozumnější způsob likvidace prošlých léků je odnos do lékárny. Pokud se vám ale z nějakého důvodu zalíbila lahvička, ve které se prášky krčí, víme proč. Tyto malé ampulky srovnají do latě drobné kancelářské potřeby jako špendlíky či sponky. Chaos rozbijí i v kuchyni v přihrádce s kořením. Anebo v dílničkách nadšených korálkářek.

Řasenka zkrotí obočí

Odolejte vysoké ceně řasenky a nenuťte své oči trpět. Dlouho používaná řasenka je kandidátem číslo jedna na velkovýrobu bakterií. Z řas se snadno dostanou do očí a ty vám to dají sežrat. Místo zanícených „očí pro pláč“ táhněte řasenkou o trochu výš – kartáček srovná neposlušné obočí. Před použitím ho poctivě vymyjte od barvy.

Tvářenkový Picasso

Prošlou kosmetiku nedoporučujeme v žádném případě použít na tělo. Aplikaci na papír zato doporučuje deset dětí z deseti! Tvářenka poslouží jako barva. A rtěnka zajistí přesné obrysy.

Řekni to rtěnkou…

Vyjadřovacího potenciálu rtěnky můžete využít na zrcadle. Rtěnku můžete využít jako smývatelnou fixku. Napište na zrcadlo či sklo, co nesmíte ráno zapomenout.

Čisticí kosmetika odstraní skvrny

Ať ji postavíte tváří v (lidskou) tvář, nebo na dotek jiných povrchů, přepne do režimu čištění. S prošlými čisticími přípravky na obličej odstraníte dobře i skvrny od make-upu na oblečení.

Zdroj: Andrea Vránová, autorský článek


Přečtěte si také