návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Připálený hrnec? Použijte trik s obyčejným octem!

Aktualizováno: 29.07.2020
ocet 1
Autor: istockphoto.com ocet 1
Stalo se to asi všem. Vaříte. Na chvilku odběhnete. Voda se odpaří a vám na památku zůstane černé dno hrnce. Aneb stačí okamžik a připálený hrnec je na světě. Nezoufejte! Máme pro vás osvědčený trik, jak se připálenin zbavit.

reklama

Určitě to znáte. Po celém dni připravujete večeři a nedopatřením jídlo připálíte. Na chvilku si odběhnete či se na moment zamyslíte a připálený kastrol je na světě. Nevěště hlavu! Máme pro vás osvědčený trik, jak se takových připálenin zbavit. Zahoďte tedy gumové rukavice, drátěnku a inspirujte se následujícím nápadem.

Ocet – nepostradatelný pomocník v kuchyni

Mytí nádobí asi není obecně populární činností, natož čistění připálených hrnců a pánví. Tento způsob čistění připálenin vám však ušetří čas i energii. A co budete potřebovat?

  1. destilovaný bílý ocet – koupíte v kamenném obchodě či na internetu
  2. vodu
  3. onen hrnec či pánev, která zůstala na plotně bez dozoru
  4. jedlou sodu – pro ještě větší efekt
Pro ještě větší efekt můžete přidat jedlou sodu či citrony.
Autor: istockphoto.com Pro ještě větší efekt můžete přidat jedlou sodu či citrony.

Ocet smícháme s vodou ve stejném poměru a nalijeme do poškozeného kastrolu. Zhruba 1 cm nad připáleninu. Nádobu dáme na plotnu a tekutinu přivedeme k varu. Necháme probublávat na středním plamenu asi 8 až 10 minut. Nemělo by to trvat dlouho, než uvidíte první účinky. Méně trpěliví jedinci mohou napomoci k odstranění připáleniny například dřevěnou vařečkou. Černá hmota se bude postupně odlupovat. Pro odstranění zbylých nedostatků vydrhneme hrnec ještě starou houbičkou. Pro dokonalý výsledek umyjeme hrnec čistou houbičkou a přípravkem na nádobí.

Pro ještě větší efekt můžeme přidat jedlou sodu. Tu přidáme až v momentě, kdy sejmeme hrnec z plotny. Očekávejte šumění. Stejným způsobem také může posloužit kypřicí prášek. Z jedlé sody rovněž můžeme udělat pastu (přidáním pár kapek vody) a tou potřít postížená místa, kde pastu necháme několik minut působit.

Mnozí dále chválí účinky solného roztoku, kečupu, Coca-Coly, citronu či pracího prášku (ano, ten k praní prádla). Ale proč plýtvat jídlem a pracím práškem, když už osvědčený trik známe?

A tip nakonec? Vždy si nastavte časovač, i když jste si zrovna jistí, že určitě nezapomenete sporák vypnout.

K. 

reklama

Článek je zařazen v: ocet , jedlá soda , připálenina , hrnec , pánev , čistění

reklama

Přečtěte si také