Postavil 400 kuchyní. V jedné vaří Bolek Polívka, v další se pečou antilopy na Zanzibaru
Tomáš Hrdina začal od nuly. Jeho původní firma skončila a on musel hned vymyslet nový způsob obživy. „Když člověk musí, tak mu hlava myslí,“ směje se. Měl zkušenosti s prací s kamenem a stavbou krbů, tak se pustil do budování venkovních kuchyní. Zájem o jeho práci je už i v zahraničí.
Kuchyň na antilopy
„Je tam udírna, do které se vejde celý kozel,“ popisuje Tomáš Hrdina kuchyni na Zanzibaru. „Pec na chléb nikdy nevychladne. Neustále se v ní peče nejen pro zákazníky, ale i pro zaměstnance,“ dodává a pochvaluje si, jak jsou místní obyvatelé skvělí kuchaři, kteří udí hovězí a pečou antilopy. Tomáši Hrdinovi se do Zanzibaru nejprve vůbec nechtělo. Zakázku českého zákazníka, který hotel vlastní, odmítl. Jenže pak viděl video z místa a změnil názor.
Ačkoli měl problém sehnat vhodný stavební materiál, kuchyň se mu podařilo postavit. Pískovec nakoupil přímo v Africe, ale potíže byly s cihlami. Na Zanzibaru se staví ze směsi hlíny, cementu a rozemletých korálů (o přírodním stavitelství si můžete víc přečíst ZDE). Tomáš Hrdina tak musel místní naučit nejen z cihel stavět, ale rovnou je i vypalovat. Práce se pořádně rozrostla a Čech nakonec stavbu i dozoroval. „Řekli mi, že dostanu k ruce, kolik lidí budu chtít,“ vzpomíná Hrdina na dva měsíce, kdy kuchyň s místními stavěl.
Do kuchyně na koni
„Každá kuchyň je jiná,“ říká a dodává, že nejdůležitější je vytvořit návrh, aby byl zákazník spokojený. Někdy to jde rychle, ale občas dolaďování detailů může trvat dlouho. „Třeba čtyři roky,“ směje se. Jedním ze zákazníků, kteří měli o kuchyni přesnou představu a Tomáš Hrdina ji musel splnit, byl herec Bolek Polívka. „To byla největší výzva,“ říká a neustále se směje, jak si vybavuje detaily, které slavný komik vyžadoval. „V kuchyni musel být prostor na pantomimu nebo gril na dvacet čtyři kachen! Chtěl zvoničku, aby mohl zazvonit, až bude svolávat lidi k jídlu. Taky chtěl, aby se do kuchyně dalo vjet lehce na koni,“ vysvětluje Tomáš Hrdina.
Že speciální požadavky nejsou výjimkou, dokazuje další jeho projekt, kdy musel místo běžného jednoho komína stavět dva. „Postavili jsmepec na chléb, pec na pizzu, gril na kuřata, gril na ryby a steaky a rožeň na celé prase. Je tu také udírna a litinová kamna na bramborové placky. Proto jsme museli stavět dva komíny. Projekt nám zabral dva roky,“ přibližuje.
Uspět v USA
Během let, co firma funguje, už Tomáš Hrdina postavil čtyři stovky kuchyní v Česku a sousedních státech. Měl se vydat do Moskvy, kde ho čekají základy kuchyně, ale kvůli pandemii to nevyšlo. Stejně tak na něj čeká jeden projekt ve Spojených státech. „Věřím, že kdo uspěje v Americe, tak musí být šikovný,“ vysvětluje Hrdina, proč chce kuchyň za oceánem dokončit. „To je pro mě ta nejvyšší meta,“ dodává.
Kuchyně staví z pískovce. Kámen má tak rád, že ho dal i donázvu firmyHrdina & české pískovce. Oblíbené žule se vyhýbá. „Je to krásný kámen, ale když se z něj udělá krb, tak to prostě vypadá jako pomník. Žula patří do mauzolea nebo na hřbitov. Necítím z ní takovou energii, jakou má pískovec. Potvrdilo se mi to v hotelu na Zanzibaru. Už jen barva pískovce působí úžasně,“ říká. „Mám ale radost z každé zakázky, i z malého krbu. Když ho postavím, odcházím z místa, kde jsou lidé spokojení a vaří tam. Občas mi píší, že se jim podařilo připravit skvělé kuře,“ směje se. „Moje práce tak dává smysl. Už bych nemohl dělat něco jiného.“
Kuchyně s WiFi
Zatímco hodně podnikatelů pandemie negativně ovlivnila, Tomáš Hrdina musel už mezi svátky zvedat telefony. „Nikdy se mi nestalo, že by zákazníci volali tak brzy. První klienti běžně telefonovali v březnu, když s hezčím počasím začali přemýšlet co se zahradou,“ vysvětluje Hrdina.
Letos se ale připravují na léto, kdy nebudou tolik cestovat. „Uvědomují si, že nemají kde trávit čas,“ říká Hrdina. „Venkovní kuchyň je místo, kde se mohou scházet s rodinou, a dokonce pracovat. Dneska je standardní součástí kuchyní i WiFi,“ směje se.