Bydlení

21. února 2015 04:58

Markéta Zídková

Kůlny postavené s láskou. Nejsou jen praktické, ale i krásné

Většinou jsou zastrčené za domem v tmavém rohu zahrady, ledabyle sbité z nejrůznějších zbytků po stavbě vlastního domu. I mezi kůlnami jsou ale výjimky, na které radost pohledět.

Následujících sedm kůlen je každý pes jiná ves, jedno ale mají přece společné - jejich majitelé si dali záležet. Většina z nich je z použitého stavebního materiálu, jejich majitelé ovšem postupovali pečlivě pěkně od nákresu.

Vybrané kůlny jsou zajímavé nejen kreativní volbou materiálu, ale i tím, že každá vznikla za jiným účelem.

1. Skvěle vybavená kůlna na přesazování rostlinVelikost: 13 m²

Tuto kůlnu, či přesněji zahradní domek v Severní Karolíně navrhla Janice Manningová a postavil ji její muž. Drobná stavba tvarem střechy, ale i dřevěným obložením a volbou nátěru kopíruje dům, v němž manželé bydlí.

Pracovní plocha v zahradním domku je osazena jakousi trychtýřovitou obdobou dřezu s velkou rourou, kam lze zamést vysypanou hlínu. Končí ve velkém pytli.

2. Malá zimní zahradaVelikost: 9 m²

Tato kůlna orientovaná na jihozápad je dosti na slunci. Paprsky pronikají jak průsvitnými krytinovými deskami, tak i rozměrnými okny. Tuto kůlnu své ženě Anne Krekelbergové postavil její muž Bob. Posloužila mu k tomu stará okna i šindele. Prosklené dveře pořídila Anne ve vetešnictví. Na jaře v domku zahradničí, a přes zimu v něm uskladňuje rostliny v květináčích a truhlících. Je-li třeba, svítí jim speciální výbojkou.

3. Kůlna s posuvnými dveřmiVelikost: 18 m²

Kůlna v Coeur d’Alene ve státě Idaho. Stojí sice na severní straně zahrady, prosklená část je však orientovaná na jih, takže ji slunce snadno ohřeje. Stínící střešní převis pak brání slunci, aby kůlnu rozpálilo příliš. Veškeré skleněné plochy tvoří staré prosklené dveře. Manželé Coleovi tu pěstují jednoleté rostliny, jimž svítí i přitápějí.

4. Domek z bývalé garážeVelikost: 27 m²

Na jednom pozemku u řeky v Michiganu přestavěli přebytečnou garáž na tento zahradní domek. Judi Yantissová si k té příležitosti opatřila okna z bouračky, která osadila ze všech stran bývalé garáže. Výsledek ji tak nadchl, že s manželem ještě přidali střešní kukaň. Garáž v těsné blízkosti domu nakonec pobili cedrovými šindeli. Vzniklo ideální místo na čtení, ale i zázemí pro hosty.

5. Decentní kůlna z WashingtonuVelikost: 9 m²

Proporce této kůlny majitel GrantDeBruin se zřetelem na úspory uzpůsobil standardním rozměrům stavebních materiálů. Pracoval podle návodů na serveru youtube. Je hrdý na to, že ke stavbě nepoužil žádnou mechanizaci, dokonce ani - v Americe tolik oblíbenou - sponkovačku. Výsledek stojí na zahradě pod okny jídelny a působí dojmem, jako by se jednalo o domek sousedů. Uvnitř skladuje sezónní ozdoby, které se už nevešly do komory.

6. Kůlna v Los AngelesVelikost: 10 m²

Kůlna interiérové designérky Dominique Lobjoisové odpovídá plně los asngeleskému standardu, kde má každý „obyčejný“ člověk na zahradě bazén. Dominique svou kůlnu orientovala tak, aby z ní bylo dobře vidět jak na dům, tak na fontánku. Nábytek designem neruší atmosféru poklidné zahradní kůlničky, stropní ventilátor s dřevěnými listy zahání mouchy a navozuje představu baru v předválečném stylu. I Dominique recyklovala. Kůlnu stavěla v době, kdy rekonstruovala dům, z něhož použila staré dveře i okna. Pro jistotu do ní zavedla vodu i proud. Nestydí se tu ubytovávat hosty. „Je to jako domeček na hry dospělých,“ komentuje své dílo.

7. Uvítací kůlna v Novém SkotskuVelikost: 11 m²

Nové Skotsko je nejvýchodnější z Pobřežních provincií Kanady. Majitel tento zahradní domek u příjezdové cesty k domu uzpůsobil tak, aby dobře naladil každého návštěvníka. Že je celý ze starého materiálu, který by jinak skončil na skládce? Nevadí – šindele a kombinace veselých barev daly odpadu nový život.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také