Bydlení

13. února 2016 06:00

Markéta Zídková

Kvůli podzemnímu jezeru stavěli nový dům

Náhle rozhoupaná zem pod nohama zmařila probíhající rekonstrukci. Místo přestavby starého domu velká rodina nakonec musela postavit kompletně nový dům.

Jsou věci, které nevymyslíte. Například tu, že váš dům stojí na podzemním jezeře z doby ledové. Přesně k tomuto zjištění dospěl Carlos Zwick ve vsi Sonthofen ležící v Algäuských Alpách ve výšce 840 m n m. A protože je Zwick architekt, postavil si v roce 2012 nový dům dle vlastního smělého návrhu, který na vesničany zřejmě působil zprvu nezvykle. Naznačuje to hodnocení tehdejšího starosty, podle něhož jde „o největší katastrofu, kterou kdy kdo v Sonnthofenu způsobil“. Po čase si ale místní na dům s fasádou z ocelových plátů Cor-Ten zvykli. Snad i proto, že se rzivý povrch novostavby se tak pěkně doplňuje s barevným tónem tradičních alpských seníků.

Cor-Ten Zwickův atelier využívá často, ovšem v souvislosti se svým domem v Alpách na tento materiál architekt zprvu ani nepomyslel. Pořídil totiž dům ze 40. let, který chtěl jen přestavět. Problém nastal při pracech ve sklepě. „Volal mi stavbyvedoucí, že mají zásadní problém – bagr se prý kymácí na pozemku,“ vzpomíná Zwick na telefonát z dovolené. Jak ukázal následný průzkum, pod pozemkem je 15 metrů dlouhé jezírko z doby ledové. „Mělo to konzistenci tekuté cementové břečky,“ upřesňuje. Pak majitel změnil plány.

Postavil nový dům s novým sklepem se základy na 24 litých pylonech (podzemních betonových sloupech litých do vrtů). S výsledkem je Carlos Zwick spokojený. V prázdninovém domě s obytnou plochou bezmála 300 m² je dost místa pro něj, jeho partnerku Claudii Kensy i jejich společných šest dětí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také