4. května 2015 05:52
Klára BeščecováPosunula dřevostavbu v Jizerských horách lavina?
Architekti ze studia Prodesi svou dřevostavbu zasadili do okolí velmi decentně. Neodpustili si však jeden vtípek.
Rodinný dům nazvaný Jizerské hory vychází z původní architektury jednoduchých chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi. Stejně jako domy vokolí i tato novostavba kombinuje kamenný sokl sdřevěnou horní stavbou. I u tradičních stavení působí tato kombinace poněkud nesourodě – jedno na druhém spočívá zdánlivě nahodile. A právě na tuto okolnost odkazuje i novostavba svým mocným přesahem přes sokl. Autor návrhu Pavel Horák to přirovnává ksituaci, kdy by dřevostavbu posunula lavina.
Pozemek se otevírá na západ panoramatickým výhledům přes údolí. Severozápadní hranici parcely tvoří místní komunikace, ze které se sjíždí k parkování u domu. Celý pozemek je poměrně skalnatý a v jihozápadním cípu se nachází výrazný skalní útvar, ze kterého je také nádherná vyhlídka do širokého okolí. Několik menších balvanů je přirozeně „poházeno“ i volně po pozemku.
Dřevostavba v Jizerských horách - Obrázek 8 Zdroj: archiv studia Prodesi
V přízemí je vstupní závětří s úložným prostorem, zádveří, WC, menší kuchyně a variabilně dělitelný obytný prostor propojený s krytou terasou. Krb v hlavním obytném prostoru prohřeje nejen přízemí, ale i trojici pokojů a koupelnu v podkroví.
Překládaná modřínová prkna na fasádě nejsou ošetřená a mají přirozeně zestárnout. Bílými okenicemi architekt navazuje na tradiční roubenky, které rovněž kombinují tmavě šedou a bílou. Dům je díky tomuto přístupu lépe zasazený do okolí.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: