Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Len se vrací do našich domovů. Jak lněné látky použít v kuchyni i ložnici?

Lněné vlákno patří k těm přírodním materiálům, na které jsme v minulých letech trochu zapomínali. Tak nějak se nám zdálo, že moderní domácnost vyžaduje i moderní, tedy umělé textilní materiály. Naštěstí jsme si brzy uvědomili, že přírodu nic nenahradí, a tak se k pokladům z přírody, tedy i ke lnu, s pokorou vracíme.
Aktualizováno: 11.06.2020, Simona Sedláčková
Len slaví návrat do našich domovů
Autor: www.fler.cz/linen-your-life Len slaví návrat do našich domovů

Znovu objevujeme úžasné vlastnosti lnu, který se začíná znovu zabydlovat v našich kuchyních, ložnicích, obývacích pokojích, ale i v našich šatnících. A v létě jeho kvality oceníme víc než kdy jindy!

Odkud se bere len?

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého, což je vlastně na první pohled krásná rostlinka s půvabně světle modrými kvítky. Běžně ji pěstujeme i na svých zahradách, v trvalkových záhonech.

Len je známá rostlina na výrobu textilních vláken. Ale znáte další zástupce rodiny lnů? 3

Len můžete pěstovat jako letničku nebo trvalku. Pokvete modře, žlutě i červeně

Povlečení jako z hotelu 4

Povlečení jako z hotelu: Zkuste tyto tipy pro luxusní spánek

Na co se lněná vlákna využívají

Pamatujete na kresleného krtečka a jeho touho po kalhotkách s kapsami? V animovaném příběhu je výroba lněného plátna popsána zjednodušeně, ale vlastně docela přesně. Len se musí namáčet a vyčesávat, až vznikne textilní vlákno a zbytková koudel, která je hrubá a má spíše technické využití.

Lněná vlákna mají skvělé i trochu horší vlastnosti. Jsou pevná (pevnější než bavlna), odolná, výborně zvládají praní, ale hodně se srážejí. Bohužel se hodně mačkají. Oblečení a výrobky z čistého lnu budou vždy pomačkané. S tím musíme počítat. Na druhou stranu oblečení z lnu je vynikající na léto, protože má vynikající termoregulační schopnosti a je prodyšné.

Lněné povlečení
Autor: www.fler.cz/lenlinen Lněné povlečení

A aby těch superlativů nebylo málo, jde také o jeden z nejvíce udržitelných materiálů. 80 % celosvětové produkce lnu pochází z Evropy, takže k nám nemusí cestovat přes půl světa. Pěstování lnu je velice šetrné k půdě a na rozdíl od produkce například bavlny nevyžaduje extenzivní zavlažování nebo hnojení.

Len v kuchyni

Len je vysoce savý, proto je skvělým materiálem pro výrobu utěrek. Výhodou je, že se neopotřebovává praním. Naopak měkne a stává se ještě příjemnějším a krásnějším.

Po éře papírových jednorázových ubrousků se na stoly vracejí jejich látkoví kolegové. Kromě toho, že na stole vypadají daleko elegantněji, také nevytváříme po každém jídle zbytečný odpad.

Lněné prostírání
Autor: www.fler.cz/linen-your-life Lněné prostírání

Len v ložnici

Další skvělé vlastnosti lnu objevíte v ložnici. Lněné ložní prádlo je hypoalergenní a v noci perfektně odvádí pot. V letních měsících vás bude příjemně chladit a v zimě naopak zahřeje. Že se bojíte hrubší struktury lnu? Na výrobu povlečení se používá len měkčený, který se hodí se i do dětských postýlek. Pro větší poddajnost můžete lněné textilie ještě usušit v sušičce na jemný program.

Len můžete, ale nemusíte žehlit. Krčivost materiálu je jeho charakteristický znak. Nežehlený len dodá vašemu interiéru přírodní vzhled a nádech luxusu. Pokud ale přesto chcete len vyžehlit, tak nejjednodušší je žehlit ho, dokud je materiál vlhký.

Lněné povlečení
Autor: www.fler.cz/shabby-romantic Lněné povlečení

Len v obývacím pokoji

Len udělá parádu i v obývacím pokoji, který můžete vyzdobit třeba závěsy nebo dekoračními polštářky. Skvěle vypadá jak v moderních interiérech laděných do skandinávského stylu, tak třeba na rustikálně zařízené chalupě. Díky nekonečnému spektru barev a kombinacím lnu s dalšími textiliemi si vybere opravdu každý. 

Len slaví návrat do našich domovů
Autor: www.fler.cz/lenlinen Len slaví návrat do našich domovů
Článek je zařazen v: len , lněné vlákno , přírodní materiál , obnovitelný , udržitelný

reklama