Bydlení

11. června 2020 08:00

Simona Sedláčková

Len se vrací do našich domovů. Jak lněné látky použít v kuchyni i ložnici?

Lněné vlákno patří k těm přírodním materiálům, na které jsme v minulých letech trochu zapomínali. Tak nějak se nám zdálo, že moderní domácnost vyžaduje i moderní, tedy umělé textilní materiály. Naštěstí jsme si brzy uvědomili, že přírodu nic nenahradí, a tak se k pokladům z přírody, tedy i ke lnu, s pokorou vracíme.

Znovu objevujeme úžasné vlastnosti lnu, který se začíná znovu zabydlovat v našich kuchyních, ložnicích, obývacích pokojích, ale i vnašich šatnících. A v létě jeho kvality oceníme vícnež kdy jindy!

Odkud se bere len?

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého, což je vlastně na první pohled krásná rostlinka spůvabně světle modrými kvítky. Běžně ji pěstujeme i na svých zahradách, vtrvalkových záhonech.

Na co se lněná vlákna využívají

Pamatujete na kresleného krtečka a jeho touho po kalhotkách skapsami? Vanimovaném příběhu je výroba lněného plátna popsána zjednodušeně, ale vlastně docela přesně. Len se musí namáčet a vyčesávat, až vznikne textilní vlákno a zbytková koudel, která je hrubá a má spíše technické využití.

Lněná vlákna mají skvělé i trochu horší vlastnosti. Jsou pevná (pevnější než bavlna), odolná, výborně zvládají praní, ale hodně se srážejí. Bohužel se hodně mačkají. Oblečení a výrobky zčistého lnu budou vždy pomačkané. Stím musíme počítat. Na druhou stranu oblečení zlnu je vynikající na léto, protože má vynikající termoregulační schopnosti a je prodyšné.

A aby těch superlativů nebylo málo, jde také o jeden z nejvíce udržitelných materiálů. 80 % celosvětové produkce lnu pochází z Evropy, takže k nám nemusí cestovat přes půl světa. Pěstování lnu je velice šetrné k půdě a na rozdíl od produkce například bavlny nevyžaduje extenzivní zavlažování nebo hnojení.

Len v kuchyni

Len je vysoce savý, proto je skvělým materiálem pro výrobu utěrek. Výhodou je, že se neopotřebovává praním. Naopak měkne a stává se ještě příjemnějším a krásnějším.

Po éře papírových jednorázových ubrousků se na stoly vracejí jejich látkoví kolegové. Kromě toho, že na stole vypadají daleko elegantněji, také nevytváříme po každém jídle zbytečný odpad.

Len v ložnici

Další skvělé vlastnosti lnu objevíte v ložnici. Lněné ložní prádlo je hypoalergenní a v noci perfektně odvádí pot. V letních měsících vás bude příjemně chladit a v zimě naopak zahřeje. Že se bojíte hrubší struktury lnu? Na výrobu povlečení se používá len měkčený, který se hodí se i do dětských postýlek. Pro větší poddajnost můžete lněné textilie ještě usušit v sušičce na jemný program.

Len můžete, ale nemusíte žehlit. Krčivost materiálu je jeho charakteristický znak. Nežehlený len dodá vašemu interiéru přírodní vzhled a nádech luxusu. Pokud ale přesto chcete len vyžehlit, tak nejjednodušší je žehlit ho, dokud je materiál vlhký.

Len v obývacím pokoji

Len udělá parádu i v obývacím pokoji, který můžete vyzdobit třeba závěsy nebo dekoračními polštářky. Skvěle vypadá jak v moderních interiérech laděných do skandinávského stylu, tak třeba na rustikálně zařízené chalupě. Díky nekonečnému spektru barev a kombinacím lnu s dalšími textiliemi si vybere opravdu každý.


Přečtěte si také