reklama

Len můžete pěstovat jako letničku nebo trvalku. Pokvete modře, žlutě i červeně

Simona Sedláčková
22. května 2020
Pod pojmem len si většina z nás vybaví přírodní tkaninu a bleděmodrou barvu květů. Ale len setý, ze kterého se textilní vlákna vyrábějí, patří do celé skupiny lnů, které se pěstují jako letničky i trvalky, a dokonce ani nemusí vykvétat modrými kvítky.
reklama

Len setý (Linum usitatissimum)

Jednoletá bylina,která má svůj původ vpásu mezi východním Středomořím a Indií a znali ji už staří Egypťané i obyvatelé Mezopotámie. Ale vzhledem kobrovskému rozšíření lnu po celém světě, není úplně snadné, určit přesně jeho původ. Jako zemědělská plodina se pěstuje vcelém mírném pásu.

Len setý dorůstá do výšky asi 120 cm, má štíhlou lodyhu a nenápadné, přisedlé listy. Vykvétá modrými, pětičetnými kvítky. Plodem je tobolka, která obsahuje olejnatá semena.

Len se pěstuje především vpodhorských oblastech sdostatkem srážek, vdobře propustné půdě. Vysévá se začátkem března.

Len jako léčivka

Nejen vlákna lnu jsou pro nás přínosná. Využívá se i semeno, a to při zánětu žaludku a střev, při žaludečních vředech i při zácpě.

Lněný olej se zase užívá vnitřně při onemocnění jater nebo proti kornatění cév, a také upravuje zvýšenou hladinu cholesterolu. Zevně se olej aplikuje na kožní záněty a na spáleniny.

Len velkokvětý (Linum grandiflorum)

Letnička, která dorůstá do výšky 35-45 cm. Je vhodná do záhonové výsadby i do letničkových luk, kde vykvétá drobným, a přesto nepřehlédnutelným, červeným až lososově zbarveným květem.

Len velkokvětý se pěstuje velmi snadno. Vysévá se brzy na jaře, přímo na stanoviště nebo na přelomu léta a podzimu, pak kvete až vdalším roce. Nejlépe roste na slunečném až mírně polostinném místě, vkypré a dobře propustné půdě.

Len žlutý (Linum flavum)

Trsnatá trvalka sdřevnatějícím oddenkem, vhodná do skalky a na okraj trvalkového záhonu. Dorůstá pouze do výšky 30-35 cm. Vykvétá včervnu a červenci, zlatožlutými květy.

Len žlutý má rád umístění na slunci nebo vmírném polostínu, vchudší a dobře propustné půdě. Množí se jarním výsevem.

Len vytrvalý, len modrý (Linum perenne)

Mrazuvzdorná trvalka, která je naším domácím druhem lnu. Dorůstá do výšky asi 60-100 cm a vykvétá vpolovině května, pro len typickými modrými kvítky a vydrží kvést poměrně dlouho, 2-3 měsíce. Jako všechny lny, je okrasná i po odkvětu, tobolkou plnou semen.

Len vytrvalý má rád propustnou, lehkou půdu a plné slunce. Hodí se do souvislých trvalkových záhonů i na květnaté louky. Vysévá se vsrpnu až vzáří, přímo na stanoviště. Len vytrvalý nesnáší přesazování.

Len narbonský (Linum narbonense)

Na první pohled vypadá téměř stejně, jako len vytrvalý. Je to trvalka smodrými kvítky, mírně tmavšími než len vytrvalý, nenáročná na pěstování. Dorůstá do výšky 30-50 cm, kvete od června do srpna a je zcela mrazuvzdorná. Dává přednost lehké a dobře propustné půdě.

Len chlupatý (Linum hirsutum)

Vytrvalá bylina až polokeř, který dorůstá do výšky 25-60 cm. Tomuto druhu lnu se daří na suchých půdách travnatých strání. U nás se vyskytuje na jižní Moravě, jinak roste od Balkánu až po Ukrajinu a střední Turecko. Také roste vRakousku a ve střední Itálii.

Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněný vyhláškou Ministerstva životního prostředí.

Krásně modrou barvou květů se pyšní i další rostliny. Která se vám líbí?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama