Len můžete pěstovat jako letničku nebo trvalku. Pokvete modře, žlutě i červeně

Pod pojmem len si většina z nás vybaví přírodní tkaninu a bleděmodrou barvu květů. Ale len setý, ze kterého se textilní vlákna vyrábějí, patří do celé skupiny lnů, které se pěstují jako letničky i trvalky, a dokonce ani nemusí vykvétat modrými kvítky.

Len setý (Linum usitatissimum)

Jednoletá bylina, která má svůj původ v pásu mezi východním Středomořím a Indií a znali ji už staří Egypťané i obyvatelé Mezopotámie. Ale vzhledem k obrovskému rozšíření lnu po celém světě není úplně snadné určit přesně jeho původ. Jako zemědělská plodina se pěstuje v celém mírném pásu.

Len setý dorůstá do výšky asi 120 cm, má štíhlou lodyhu a nenápadné přisedlé listy. Vykvétá modrými pětičetnými kvítky. Plodem je tobolka, která obsahuje olejnatá semena.

Len se pěstuje především v podhorských oblastech s dostatkem srážek v dobře propustné půdě. Vysévá se začátkem března.

Len jako léčivka

Nejen vlákna lnu jsou pro nás přínosná. Využívá se i semeno, a to při zánětu žaludku a střev, při žaludečních vředech i při zácpě.

Lněný olej se zase užívá vnitřně při onemocnění jater nebo proti kornatění cév, také upravuje zvýšenou hladinu cholesterolu. Zevně se olej aplikuje na kožní záněty a na spáleniny.

Len velkokvětý (Linum grandiflorum)

Letnička, která dorůstá do výšky 35–45 cm. Je vhodná do záhonové výsadby i do letničkových luk, kde vykvétá drobným, a přesto nepřehlédnutelným červeným až lososově zbarveným květem.

Len velkokvětý se pěstuje velmi snadno. Vysévá se buď brzy na jaře přímo na stanoviště, nebo na přelomu léta a podzimu, pak kvete až v dalším roce. Nejlépe roste na slunečném až mírně polostinném místě v kypré a dobře propustné půdě.

Len žlutý (Linum flavum)

Trsnatá trvalka s dřevnatějícím oddenkem vhodná do skalky a na okraj trvalkového záhonu. Dorůstá pouze do výšky 30–35 cm. Vykvétá v červnu a červenci zlatožlutými květy.

Len žlutý má rád umístění na slunci nebo v mírném polostínu v chudší a dobře propustné půdě. Množí se jarním výsevem.

Len vytrvalý, len modrý (Linum perenne)

Mrazuvzdorná trvalka, která je naším domácím druhem lnu. Dorůstá do výšky asi 60–100 cm a vykvétá v polovině května pro len typickými modrými kvítky a vydrží kvést poměrně dlouho, 2–3 měsíce. Jako všechny lny je okrasná i po odkvětu tobolkou plnou semen.

Len vytrvalý má rád propustnou lehkou půdu a plné slunce. Hodí se do souvislých trvalkových záhonů i na květnaté louky. Vysévá se v srpnu až v září přímo na stanoviště. Len vytrvalý nesnáší přesazování.

Len narbonský (Linum narbonense)

Na první pohled vypadá téměř stejně jako len vytrvalý. Je to na pěstování nenáročná trvalka s modrými kvítky, mírně tmavšími než má len vytrvalý. Dorůstá do výšky 30–50 cm, kvete od června do srpna a je zcela mrazuvzdorná. Dává přednost lehké a dobře propustné půdě.

Len chlupatý (Linum hirsutum)

Vytrvalá bylina až polokeř, který dorůstá do výšky 25–60 cm. Tomuto druhu lnu se daří na suchých půdách travnatých strání. U nás se vyskytuje na jižní Moravě, jinak roste od Balkáně až po Ukrajinu a střední Turecko. Také roste v Rakousku a ve střední Itálii.

Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněný vyhláškou Ministerstva životního prostředí.

Krásně modrou barvou květů se pyšní i další rostliny. Která se vám líbí?


Přečtěte si také