návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vztah může zachránit „postelový rozvod“: Jak na něj a jaké výhody přinese oběma?

Vydáno: 16.09.2019
postelový rozvod 1
Autor: istock.com postelový rozvod 1
Probouzí vás chrápání partnera nebo partnerky, nemáte dostatek prostoru, vaše drahá polovička mluví ze spaní… Sdílet lože může být pěkně otravná věc. O kradení peřiny nemluvě. Nekvalitní spánek má pak vliv na naši náladu během dne. A kdo může za to, že jsme se špatně vyspali?...

reklama

A jsme u problému, který stojí za mnohými hádkami a nedorozuměními. Pokud partner způsobí, že se nevyspíme do růžova, budeme mu to připomínat. Z nenápadného popichování za chrápání se může stát vážný problém a zdroj konfliktů. Nestačí si uvědomit, že za chrápání nikdo nemůže. Bude potřeba radikálnější řešení. Postelový rozvod.

Že partneři sdílejí postel, není vymoženost nijak stará. Ještě v devatenáctém století lidé dávali přednost spánku v oddělených místnostech. Tehdy to ovšem bylo spíš kvůli morálce než kvůli chrápání. Dnešní manželské postele mohou ve výsledku přinést víc škody než užitku. Pokud se partneři navzájem ruší ve spánku, zhorší se jim vztah. A jde také o naše zdraví. Pokud se v noci často probouzíme a následně zase usínáme, připravujeme se o fázi hlubokého spánku. Většinu noci tak strávíme v lehkém spánku, který není tak regenerativní. To může ohrozit naše zdraví. Postelový rozvod, tedy spaní v oddělených ložnicích, může pomoct.

Mít svou vlastní postel je skvělé
Autor: istock.com Mít svou vlastní postel je skvělé

Na první pohled to vypadá jako bláznovství. Vždyť manželky posílají manžele spát na gauč, když jsou na ně naštvané. Jenže postelový rozvod už praktikuje 12 procent Američanů a třetina párů v USA o spaní v oddělených ložnicích uvažovala.

Jak na to?

V první řadě je potřeba si s partnerem nebo partnerkou promluvit tak, aby to nevypadalo, že vztah zažívá labutí píseň a brzy skončí. Oddělené ložnice nejsou předzvěstí konce, ale způsobem, jak utužit vztah. Ukažte drahé polovičce články, které se tématice věnují, vysvětlete, proč by bylo dobré spát odděleně.

Problémem nicméně je, že velice často nemáme dvě ložnice, které bychom mohli využít. Na gauči se nikomu spát nechce. Tady mají výhodu páry s dospělými dětmi. Dětský pokoj na ložnici proměníte snadno a potomci, kteří už mají své domovy, se vzpouzet nebudou.

Další užitečné články o spánku:

Povlečení měňte jednou za týden

Co se stane, když neperete povlečení dost často? Tyto 3 důvody vás přesvědčí, že se čistota vyplácí

Kalhoty do postele nepatří.

Kalhoty z venku do postele nepatří. Jde o oprávněný strach, nebo nesmyslnou fobii?

reklama

Článek je zařazen v: spánek , ložnice , kvalitní spánek , chrápání

reklama

Přečtěte si také