Ložnice

16. září 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Vztah může zachránit „postelový rozvod“: Jak na něj a jaké výhody přinese oběma?

Probouzí vás chrápání partnera nebo partnerky, nemáte dostatek prostoru, vaše drahá polovička mluví ze spaní… Sdílet lože může být pěkně otravná věc. O kradení peřiny nemluvě. Nekvalitní spánek má pak vliv na naši náladu během dne. A kdo může za to, že jsme se špatně vyspali?...

A jsme u problému, který stojí za mnohými hádkami a nedorozuměními. Pokud partner způsobí, že se nevyspíme do růžova, budeme mu to připomínat. Znenápadného popichování za chrápání se může stát vážný problém a zdroj konfliktů. Nestačí si uvědomit, že za chrápání nikdo nemůže. Bude potřeba radikálnější řešení. Postelový rozvod.

Že partneři sdílejí postel, není vymoženost nijak stará. Ještě vdevatenáctém století lidé dávali přednost spánku voddělených místnostech. Tehdy to ovšem bylo spíš kvůli morálce než kvůli chrápání. Dnešní manželské postele mohou ve výsledku přinést víc škody než užitku. Pokud se partneři navzájem ruší ve spánku, zhorší se jim vztah. A jde také o naše zdraví. Pokud se vnoci často probouzíme a následně zase usínáme, připravujeme se o fázi hlubokého spánku. Většinu noci tak strávíme vlehkém spánku, který není tak regenerativní. To může ohrozit naše zdraví. Postelový rozvod, tedy spaní voddělených ložnicích, může pomoct.

Na první pohled to vypadá jako bláznovství. Vždyť manželky posílají manžele spát na gauč, když jsou na ně naštvané. Jenže postelový rozvod už praktikuje 12 procent Američanů a třetina párů vUSA o spaní voddělených ložnicích uvažovala.

Jak na to?

Vprvní řadě je potřeba si spartnerem nebo partnerkou promluvit tak, aby to nevypadalo, že vztah zažívá labutí píseň a brzy skončí. Oddělené ložnice nejsou předzvěstí konce, ale způsobem, jak utužit vztah. Ukažte drahé polovičce články, které se tématice věnují, vysvětlete, proč by bylo dobré spát odděleně.

Problémem nicméně je, že velice často nemáme dvě ložnice, které bychom mohli využít. Na gauči se nikomu spát nechce. Tady mají výhodu páry sdospělými dětmi. Dětský pokoj na ložnici proměníte snadno a potomci, kteří už mají své domovy, se vzpouzet nebudou.

Další užitečné články o spánku:

Sdílejte článek

Přečtěte si také