návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co se stane, když neperete povlečení dost často? Tyto 3 důvody vás přesvědčí, že se čistota vyplácí

Aktualizováno: 19.05.2021
Povlečení měňte jednou za týden
Autor: istock.com Povlečení měňte jednou za týden
Povlečení může vypadat čistě, ale vůbec tomu tak není. Trávíme v něm poměrně dost času. Při ideálních osmi hodinách spánku to dělá 56 hodin. Tričko pereme často už po jednom nošení. Jak je to s povlečením?

reklama

To bychom měli vyměnit jednou za týden. Důvodem jsou bakterie, které v něm začínají množit. Může za to doba, kterou v povlečení strávíme. Mnozí z nás, kteří vlastní malé byty, navíc postel používají i jako pohovku, případně dovolují domácímu mazlíčkovi, aby si v posteli schrupl s námi

Podrážděná pokožka

Protože se naše kůže tře o povlečení, může dojít k podráždění kůže. Pokud je navíc povlečení špinavé, zaděláváme si na horší problémy, než je pouhé podráždění. Do oslabené kůže se snáze zanesou infekce, které způsobí ekzémy. Problém zhoršuje i použití krémů před spaním, které se dostanou do povlečení a vytvoří živnou půdu pro bakterie. 

Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje
Autor: istock.com Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje

Infekce

Bakterie, které se usazují v povlečení, způsobují i závažnější onemocnění. Proto je potřeba měnění povlečení nezanedbávat. Určitě nechcete, aby vám povlečení způsobilo různé infekce kůže a dokonce astma nebo zápal plic.

Alergie

V nepraném povlečení se drží roztoči. Nevidíme je, ale v jedné posteli jsou jich statisíce až miliony. Kompletně se jich nezbavíme nikdy, jejich počty ale můžeme omezit. A to právě udržováním postele čisté. Nejde jen o praní povlečení, ale také čištění matrace a uklízení prachu v okolí lůžka. Roztoči a prach vyvolávají alergické reakce, které nemizí po sezóně tak jako třeba senná rýma. Trvají celoročně a často mohou být spojeny s astmatem. 

Roztoči mohou způsobovat alergie Foto: Roztoči mohou způsobovat alergie, Foto: istock.com

Co dělat?

Měňte povlečení jednou týdně, v nejhorším případě jednou za dva týdny. Perte ho vždy na vyšší teplotu než 60 stupňů, abyste bakterie a roztoče zlikvidovali. Ideálem je vlastnit bílé povlečení, které vyperte na devadesát stupňů. 

Čistota postele se ale týká i výplně polštářů nebo pyžama. Nezapomínejte tak čistit i polštáře a peřiny. Zároveň nenoste pyžamu více než pár dnů, ideální je ho měnit po třech dnech. 

Další články:

 

Co uklízíme zbytečně často?

Tyto 4 věci v domácnosti čistíme příliš často. Co můžeme nechat špinavé?

Tato uklízecí metoda vám změní život.

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

reklama

Článek je zařazen v: spánek , hygiena , úklid , povlečení , roztoči , jistota , polštáře , postele

reklama

Přečtěte si také