Ložnice

28. ledna 2019 14:01

maku-la@seznam.cz

Kalhoty z venku do postele nepatří. Jde o oprávněný strach, nebo nesmyslnou fobii?

Někdo se zkrátka nedokáže přenést přes představu, že se mu doma na posteli hromadí bakterie z metra, tramvaje, hospod a laviček z parku. Nikdy nevíme, jakou má za sebou dané místo k sezení historii. Je takový strach oprávněný?

„Sundej si kalhoty, nebo si nesedej na postel!“ přikázala jsem dříve, než si vylekaná návštěva stačila pověsit bundu na háček v předsíni. Evidentně můj rozkaz vyzněl jinak, než jsem zamýšlela. Žádný dvojsmysl vtom ale rozhodně nehledejte.Vše je jen o tom, že se neumím přenést přes pocit, že si někdo sedá na moji postel vkalhotách zvenku. Bůh ví, co bych pak měla doma za nemoci.

Videálním případě by to fungovalo tak, že každý člen domácnosti hned po příchodu změsta sundá veškeré oblečení a převlékne se do domácích tepláků a trička. Pantofle jsou samozřejmostí, která naštěstí vČesku funguje od nepaměti.

Děti by se mělypřevlékat automaticky

Jako malá jsem od svých rodičů takové zadání plnila hned, když jsem dorazila po škole domů. Mělo to své logické důvody. Děti bývají často nemocné a snadno si mezi sebou bacily předávají. Navíc se rádi o přestávkách povalují na chodbách, lavicích nebo venku na dvoře. Je tedy na místě, aby si vtom samém oblečení nelehali doma na postel.

Městská hromadná doprava

Jako velký problém se mohou zdát čalouněné sedačky. Na jednu stranu nás nikoho vzimě nestudí zadek, ale na stranu druhou je takové místo rájem pro prach a všemožné nečistoty a bakterie. Pokud začnu přemýšlet, kolik lidí si za celý den sedlo na to samé místo jako právě teď sedím já, přemýšlím, že je to naposled, kdy jsem si vůbec sedla.

Čalouněná sedadla jsou již přežitkem a nastává nová éra dřevěných sedadel, která jsou na údržbu jednoduší a méně nákladná.

Češi tvrdí, že úklid probíhá každý den

Nedalo mi to a začala jsem zjišťovat, jak to vlastně spolstrovanými sedačkami vměstské hromadné dopravě je. Byla jsem příjemně překvapena, protože u nás čištění probíhá celkem důkladně.

„Čistíme je roztokem, který má silný čisticí účinek a navíc zanechává vůni. Podlahy navíc vytíráme a vysáváme, což se dřív nedělalo“, uvedl Luboš Balvín, manažer společnosti Zenova, která zvítězila ve výběrovém řízení na úklidovou firmu pro Dopravní podnik.

Londýn je nebezpečný

VLondýně vroce 2017 však kontrola zjistila zásadní zanedbání úklidu. Výzkum odhalil přítomnost bakterií typu E.coli. Ta se nachází zejména v lidských a zvířecích exkrementech. Na tyčích našli pro změnu salmonelu, která se do veřejného prostoru dostane velmi snadno. Díky přísným kontrolám se u nás podobný případ neobjevil.


Přečtěte si také