Bydlení

26. srpna 2016 06:01

Markéta Zídková

Lucas, Scott, Lynch – Architekt nakreslil režisérům domy podle jejich filmového stylu

Architekt nakreslil, jak by mohly vypadat domy slavných režisérů.

Italský architekt a ilustrátor Federico Babina si představil příznačnou podobu domů slavných filmových režisérů. Inspiroval se přitom jejich osobním stylem i estetikou jejich filmů. Na první pohled představovat si, jaké domy by slušely kterým režisérům, vypadá jako zvláštní záliba, italský ilustrátor ji nicméně dotáhl k dokonalosti a vytvořil pozoruhodná umělecká díla.

Babina v této sérii vytvořil celkem 27 ilustrací, mezi nimiž je i dům pro Ridleye Scotta, který odráží fascinaci kosmickým věkem, anebo zdánlivě náhodně poskládaný dům bratří Coenů.

„Každá drobnost ve filmu pomáhá utvářet jedinečný charakteristický jazyk režisérovy umělecké osobnosti,“ popisuje Federico Babina hloubku filmové estetiky. „A stejný efekt lze pozorovat i v architektuře, kde i sebemenší drobnosti dotvářejí architektův rukopis,“ dodává ilustrátor. „S pomocí těchto 27 ilustrací jsem chtěl vystavět 27 minipříběhů, které by představovaly estetiku 27 mistrů filmu a převedly ji do architektury.“

Slavný autor nezávislých snímků Jim Jarmusch a jeho potencionální dům, foto: Federico Babina

Na jednu stranu tyto pozoruhodné ilustrace nejlépe osloví především znalce filmu. Ve všech ostatních však mohou vzbudit zájem o filmové tvůrce a jejich nejzdařilejší díla. Domy inspirované dalšími režiséry najdete na stránkách projektu ARCHIDIRECTORS, což je webdiorama – architektonický "kolotoč", ve kterém se spojují ilustrace, architektura, hudba, zvuk a animace v malé představení. Ostatní práce Federica Babiny si zas můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách Federica Babiny.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také