reklama

Majitel útulné „pevnosti“ shlíží na přístav z vany. Podívejte se, jaký má výhled

bras
9. února 2017
Starší dům na vrcholu horského hřbetu na předměstí Sydney je robustní jako pevnost. Ta hlavní zvláštnost ale na člověka čeká při koupání…
reklama

Z nejvyššího místa horského hřbetu shlížejí na přístav v Sydney obyvatelé víc než zvláštního stavení. Bytelný třípodlažní dům z přelomu 50. a 60. let je nově opláštěný lamelami podobnými plaňkám. Teprve na druhý pohled je vidět i okna skrytá za vertikálními žaluziemi, které s tímto pláštěm dokonale splývají. To je rukopis architekta Luigi Rosselliho, který si tento dům vzal nedávno „do parády“.

Pískovcová věž vyvedená jako zřícenina britského opevnění z 19. stol. skrývá elipsové schodiště, Foto: Justin Alexander

Další svérázný architektonický prvek – pískovcová šachta s eliptickým schodištěm – patří k původním zvláštnostem tohoto domu. Nachází se v přední části této „pevnosti“ z betonu a pískovce a je záměrně vyvedená jako ruina. Ta má představovat zříceninu tzv. Martellovy věže, což je typ obranného opevnění, jakých Britové v 19. století po francouzských revolučních bitkách stavěli na svých pobřežích stovky. Tato má ovšem prosklený vršek.

Koupelna skýtá možnost vrhat přezíravé kapitánské pohledy z vany rovnou na přístav, Foto: Justin Alexander

Nedávná renovace tomuto jedinečnému domu jen prospěla. Zmíněný australský architekt italského původu přišel spíše jen s decentními úpravami, přičemž dům si z 95 procent uchoval svou původní podobu včetně pískovcového krbu z 50. let. V úvodu zmíněné nové opláštění přední fasády spolu s novým sníženým přízemím ze zadní strany oživily výraz tohoto domu s kdysi neurčitým vzhledem. Interiér pak zušlechtil designér Romaine Alwill moderním zařízením, které ale neusiluje o všechnu pozornost. Ta logicky patří přístavu hluboko pod domem.

Autor návrhu: Luigi Rosselli Architects

Foto: Justin Alexander

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: koupánívýhleddůmSydneypevnostvanarekonstukceschodištěbydlení v domězřícenina
reklama