reklama

Idylický domek u jezera má celou jednu stěnu výklopnou. Kuchyně vás naprosto ohromí

zidkovm
8. ledna 2017
Znevažující název „Kuřecí klec“ (Chicken Point Cabin) dal tomuto domu jeho autor, designér Tom Kuding, pro jeho skromnější rozměry a podobu kvádru s jednou vyklápěcí stěnou. Ve skutečnosti je ale toto prázdninové sídlo v lese na břehu jezera učiněnou idylou!
reklama

Mladý pár se dvěma dětmi koupil pozemek vzdálený půl hodiny autem od svého domova na severu amerického státu Idaho, aby na něm postavil domek s výhledem na jezero. Stavba měla být celoročně obyvatelná a mělo v ní být k vydržení i v létě, kdy jsou místní teploty až nesnesitelně vysoké. Na Toma Kudinga ze studia Olson Kuding Architects měli investoři jediný požadavek – aby dům ve směru k jezeru otevřel jak nejvíc to jen bude možné. Designér tomuto zadání nechtěl zůstat nic dlužen a dostál mu návrhem okna přes celou jednu stěnu, které se doslova vyklápí do krajiny. „Malý dům, velké okno,“ shrnul myšlenku Tom. Architektova rázná odpověď na přání klientů s sebou ovšem nesla výzvu k jedinečným konstrukčním řešením i originálnímu designu.

K vodě má rodina skutečně blízko, Foto: Benjamin Benschneider

Konstruktéři nejprve navrhovali zařízení s protizávažím v podobě pytlů s pískem. Následně ale okno velikosti 9 x 7 metrů svěřili do péče elektricky poháněného mechanizmu, který s ním pohybuje jako s garážovými vraty. Jenže pokušení zkonstruovat systém, který by k ovládání okna vyžadoval přímé nasazení uživatele, bylo neodolatelné a nakonec převážilo. Výsledné řešení představuje ruční klika a mechanizmus, který na šest tun skla a oceli působí sérií převodů. Výsledný efekt je jedinečný. Třebaže se jedná o dům, vyklopením jeho obřího okna vzniká totéž, jako byste otevřeli apsidu stanu - do každého koutu pronikne čerstvý vzduch a otevře se jedinečný výhled.

Prostor kombinuje překližku s betonovými tvárnicemi, ocelovými nosníky a betonovou podlahou, Foto: Benjamin Benschneider

K tématu

Zdroj: www.inspirefirst.comAutor návrhu: Tom Kundig Design PrincipalFoto: Benjamin Benschneider, Undine Prohl a Tim Bies

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama