Bydlení

8. ledna 2017 06:05

Markéta Zídková

Idylický domek u jezera má celou jednu stěnu výklopnou. Kuchyně vás naprosto ohromí

Znevažující název „Kuřecí klec“ (Chicken Point Cabin) dal tomuto domu jeho autor, designér Tom Kuding, pro jeho skromnější rozměry a podobu kvádru s jednou vyklápěcí stěnou. Ve skutečnosti je ale toto prázdninové sídlo v lese na břehu jezera učiněnou idylou!

Mladý pár se dvěma dětmi koupil pozemek vzdálený půl hodiny autem od svého domova na severu amerického státu Idaho, aby na něm postavil domek s výhledem na jezero. Stavba měla být celoročně obyvatelná a mělo v ní být k vydržení i v létě, kdy jsou místní teploty až nesnesitelně vysoké. Na Toma Kudinga ze studia Olson Kuding Architects měli investoři jediný požadavek – aby dům ve směru k jezeru otevřel jak nejvíc to jen bude možné. Designér tomuto zadání nechtěl zůstat nic dlužen a dostál mu návrhem okna přes celou jednu stěnu, které se doslova vyklápí do krajiny. „Malý dům, velké okno,“ shrnul myšlenku Tom. Architektova rázná odpověď na přání klientů s sebou ovšem nesla výzvu k jedinečným konstrukčním řešením i originálnímu designu.

K vodě má rodina skutečně blízko, Foto: Benjamin Benschneider

Konstruktéři nejprve navrhovali zařízení s protizávažím v podobě pytlů s pískem. Následně ale okno velikosti 9 x 7 metrů svěřili do péče elektricky poháněného mechanizmu, který s ním pohybuje jako s garážovými vraty. Jenže pokušení zkonstruovat systém, který by k ovládání okna vyžadoval přímé nasazení uživatele, bylo neodolatelné a nakonec převážilo. Výsledné řešení představuje ruční klika a mechanizmus, který na šest tun skla a oceli působí sérií převodů. Výsledný efekt je jedinečný. Třebaže se jedná o dům, vyklopením jeho obřího okna vzniká totéž, jako byste otevřeli apsidu stanu - do každého koutu pronikne čerstvý vzduch a otevře se jedinečný výhled.

Prostor kombinuje překližku s betonovými tvárnicemi, ocelovými nosníky a betonovou podlahou, Foto: Benjamin Benschneider

Zdroj: www.inspirefirst.comAutor návrhu: Tom Kundig Design PrincipalFoto: Benjamin Benschneider, Undine Prohl a Tim Bies

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také