Bydlení

30. září 2015 06:00

Klára Beščecová

Malé velké stolování: 13 tipů, jak prostřít dětem a naučit je stolovat

Všichni to známe, ale málokdo z nás je v tomto ohledu skutečně důsledný. Nácvik správného stolování u dětí je během na dlouhou trať, který vyžaduje velkou dávku důslednosti, trpělivosti a pevných nervů. Existuje ale také řada vychytávek, které nám i dětem vše kolem jídla zpříjemní a zjednoduší.

Stolování bychom měli řešit už vokamžiku, kdy dítěti začínáme podávat příkrmy a hlavně vdobě, kdy už zvládá samo sedět. Od počátku se snažíme o to, aby stolování bylo i nejmenšími členy rodiny bráno jako rituál a sami jdeme příkladem. Samozřejmostí je umytí rukou před jídlem, uklizený, případně prostřený stůl a společná konzumace pěkně naservírovaného jídla. Nezvykejte děti na jídlo vběhu, u konferenčního stolku a u puštěné televize. Buďte trpěliví a pokud dítě chce, nechte ho jíst samostatně, případně buďte připraveni poskytnout pomoc. Neokřikujte ho, když něco vylije nebo mu upadne kousek jídla, ale vysvětlujte, že od jídla se neodbíhá a u stolu se nesrká ani nemlaská. Nezapomeňte děti podle možností zapojovat při prostírání a při sklízení ze stolu.

Chci jíst jako maminka

Vybrat vhodné sezení a nádobí vrůzných cenových kategoriích by dnes neměl být problém. Nejmenším dětem pořiďte vysokou židli, případně malý stolek a židličku, bryndáček, omyvatelnou podložku a nerozbitné nádobí. Starší děti už mohou sedět na dospěláckých židlích se speciálními podsedáky. Většinu nejmenších by mohly kjídlu přilákat veselé barvy a pohádkové postavičky, ale počítejte stím, že velice brzy se vám vaše ratolesti budou chtít i při stolování co nejvíce podobat, takže umělohmotný hrnek skočičkou možná vyměníte za malou nerozbitnou skleničku.

Připravili jsme pro vás malý přehled toho, co je pro dětské stolování na našem trhu kdispozici. Podívejte se do fotogalerie, třeba tam najdete inspiraci. Přejeme dobrou chuť.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také