Bydlení

28. srpna 2019 05:40

redakce Prima Zoom

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

Zaschlá tráva a hlína na kalhotách či legínkách asi většinu matek malých dětí nepřekvapí, zvlášť v době, kdy je léto v plném proudu. Travička je přeci nejlepší koberec, co na tom, že stopy po ní jsou někdy pro maminku pořádným oříškem?

Skvrny od trávy patří k těm nevyzpytatelným. Někdy si s nimi pračka poradí bez problémů, jindy udatně odolávají. Svou roli určitě hraje druh prášku, který na praní používáme, některé hospodyně tvrdí, že zelená kolena nijak zvlášť neřeší a nechávají je pračce, jiné maminky trnou, v jakém stavu se zase jejich ratolesti vrátí z výletu do přírody, protože fleky od trávy zapírají už nejenom na kalhotách a legínách, ale svou neposkvrněnost postupně ztrácejí i trička a mikiny. Protože se v těchto dnech řada dětí vrací z letních táborů, můžeme v českých domácnostech očekávat zvýšený výskyt řádně zaschlých travních skvrn. Nebudeme se spoléhat na sílu používaného pracího prášku a podíváme se, jaké jsou možnosti při jejich čištění.

Vyčistit skvrny od trávy není legrace

Koluje několik rad, jak se se skvrnami od trávy na oblečení vypořádat. Vybrali jsme čtyři způsoby, podle nás nejlépe schůdné, a pak přišel úkol, který se na první pohled zdál docela bezproblémový – tedy vytvoření čtyř travních skvrn na kalhotách. Nakonec zjišťujeme, že dostat trávu na oblečení není taková legrace…

Nakonec se zadařilo, skvrny necháváme řádně proschnout a mezitím dáváme dohromady všechny pomůcky, které budeme potřebovat k jejich odstraňování, tedy technický líh, žlučové mýdlo, ocet (ten můžete případně nahradit citrónovou šťávou) a brambory.

Tráva versus technický líh

První skvrna dostává zásah technickým lihem, který houbičkou důkladně vtíráme do látky kalhot. Líh necháme chvilku působit než vyprchá, skvrna je stále vidět. Poté kalhoty zhruba na hodinku namáčíme do vody s trochou pracího prášku a teprve potom přichází na řadu pračka sp rogramem na 40 ºC.

Tráva versus mýdlo, ocet a brambor

Stejný postup opakujeme se žlučovým mýdlem, octem a rozkrojenou bramborou – tou prostě skvrnu potíráme. Kalhoty máme na tvrdé podložce a ve všech případech se snažíme na stopy po trávě pořádně přitlačit.

Brambory nebrat!

Další den oboje kalhoty sundáváme ze sušáku a zjišťujeme, který způsob čištění vám můžeme doporučit. Beze stop po trávě jsou místa, která jsme čistili lihem, žlučovým mýdlem a octem. Pro boj stravou si tedy můžete vybírat ze všech těchto možností, rozhodovat se můžete podle toho, co máte právě po ruce, funguje opravdu každý z těchto tří způsobů.

Daleko hůře dopadl rozkrojený brambor. Skvrna je méně výrazná, ale stopy po trávě na látce zůstaly viditelné. Domníváme se, že stejně by to dopadlo, kdybychom kalhoty pouze namočili a vyprali. V každém případě ale zjišťujeme, že tráva nemusí být nutně naším nepřítelem, existují možnosti, jak jí v pohodě a zcela vyčistit, takže můžete nechat děti bez obav řádit i na travičkovém koberci.

(bras)


Přečtěte si také