návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

klára beščecová , Vydáno: 28.08.2019
Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.
Autor: thinkstockphotos.com Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.
Zaschlá tráva a hlína na kalhotách či legínkách asi většinu matek malých dětí nepřekvapí, zvlášť v době, kdy je léto v plném proudu. Travička je přeci nejlepší koberec, co na tom, že stopy po ní jsou někdy pro maminku pořádným oříškem?

reklama

Skvrny od trávy patří k těm nevyzpytatelným. Někdy si s nimi pračka poradí bez problémů, jindy udatně odolávají. Svou roli určitě hraje druh prášku, který na praní používáme, některé hospodyně tvrdí, že zelená kolena nijak zvlášť neřeší a nechávají je pračce, jiné maminky trnou, v jakém stavu se zase jejich ratolesti vrátí z výletu do přírody, protože fleky od trávy zapírají už nejenom na kalhotách a legínách, ale svou neposkvrněnost postupně ztrácejí i trička a mikiny. Protože se v těchto dnech řada dětí vrací z letních táborů, můžeme v českých domácnostech očekávat zvýšený výskyt řádně zaschlých travních skvrn. Nebudeme se spoléhat na sílu používaného pracího prášku a podíváme se, jaké jsou možnosti při jejich čištění.

Dostat trávu na kolena kalhot byla docela dřina. Jak to ty děti vlastně dělají?
Autor: bras Dostat trávu na kolena kalhot byla docela dřina. Jak to ty děti vlastně dělají?

Na trávu s octem nebo bramborou

Mezi hospodyněmi koluje několik rad, jak se se skvrnami od trávy na oblečení vypořádat. Vybrali jsme čtyři způsoby, podle nás nejlépe schůdné, a pak přišel úkol, který se na první pohled zdál docela bezproblémový – tedy vytvoření čtyř travních skvrn na kalhotách. Nakonec zjišťujeme, že dostat trávu na oblečení není taková legrace…Nakonec se zadařilo, skvrny necháváme řádně proschnout a mezitím dáváme dohromady všechny pomůcky, které budeme potřebovat k jejich odstraňování, tedy technický líh, žlučové mýdlo, ocet (ten můžete případně nahradit citrónovou šťávou) a bramboru.

Tráva versus technický líh

První skvrna dostává zásah technickým lihem, který houbičkou důkladně vtíráme do látky kalhot. Líh necháme chvilku působit než vyprchá, skvrna je stále vidět. Poté kalhoty zhruba na hodinku namáčíme do vody s trochou pracího prášku a teprve potom přichází na řadu pračka s programem na 40 ºC.

Pokud budete chtít vyzkoušet technický líh a nemáte ho doma, měl by být k dostání v drogérii nebo v lékárně.
Autor: bras Pokud budete chtít vyzkoušet technický líh a nemáte ho doma, měl by být k dostání v drogérii nebo v lékárně.

Tráva versus mýdlo, ocet a brambora

Stejný postup opakujeme se žlučovým mýdlem, octem a rozkrojenou bramborou – tou prostě skvrnu potíráme. Kalhoty máme na tvrdé podložce a ve všech případech se snažíme na stopy po trávě pořádně přitlačit.

Žlučové mýdlo necháme na látku několik minut působit, pak přichází na řadu namáčecí lázeň a pračka. Mýdlo seženete v drogerii, to naše stálo 16 korun.
Autor: bras Žlučové mýdlo necháme na látku několik minut působit, pak přichází na řadu namáčecí lázeň a pračka. Mýdlo seženete v drogerii, to naše stálo 16 korun.
Ocet v akci – pořádně potíráme postižené místo, tráva viditelně mizí.
Autor: bras Ocet v akci – pořádně potíráme postižené místo, tráva viditelně mizí.
Potírání rozkrojenou bramborou, i tenhle způsob prý na trávu zabírá. No uvidíme, zatím to tak nevypadá, ale kalhoty jdou ještě do namáčecí lázně a potom do pračky.
Autor: bras Potírání rozkrojenou bramborou, i tenhle způsob prý na trávu zabírá. No uvidíme, zatím to tak nevypadá, ale kalhoty jdou ještě do namáčecí lázně a potom do pračky.

Bramboru nebrat

Další den oboje kalhoty sundáváme ze sušáku a zjišťujeme, který způsob čištění vám můžeme doporučit. Beze stop po trávě jsou místa, která jsme čistili lihem, žlučovým mýdlem a octem. Pro boj s travou si tedy můžete vybírat ze všech těchto možností, rozhodovat se můžete podle toho, co máte právě po ruce, funguje opravdu každý z těchto tří způsobů. Daleko hůře dopadla rozkrojená brambora. Skvrna je méně výrazná, ale stopy po trávě na látce zůstaly viditelné. Domníváme se, že stejně by to dopadlo, kdybychom kalhoty pouze namočili a vyprali. V každém případě ale zjišťujeme, že tráva nemusí být nutně naším nepřítelem, existují možnosti, jak jí v pohodě a zcela vyčistit, takže můžete nechat děti bez obav řádit i na travičkovém koberci.

Tady je důkaz, že líh (nohavice vlevo) a žlučové mýdlo (nohavice vpravo) opravdu se zaschlou trávou zatočí.
Autor: bras Tady je důkaz, že líh (nohavice vlevo) a žlučové mýdlo (nohavice vpravo) opravdu se zaschlou trávou zatočí.
Jak vidíte na levé nohavici, ocet si s trávou poradil. Napravo je nohavice, kterou jsme čistili bramborou, stopy po trávě jsou stále jasně zřetelné.
Autor: bras Jak vidíte na levé nohavici, ocet si s trávou poradil. Napravo je nohavice, kterou jsme čistili bramborou, stopy po trávě jsou stále jasně zřetelné.

(bras)

Další vychytávky:

Upcyklujte stará trička!

7 nápadů na upcyklaci starého trička: Potřebujete jen nůžky a odvahu

Naučte se rychle a jednoduše zkrátit džíny

Jak rychle a jednoduše zkrátit džíny: Rady pro začínající švadlenky

reklama

Článek je zařazen v: úklid

reklama

Přečtěte si také