Jak na to

12. června 2021 06:00

Markéta Zídková

Jak odstranit čmáranice na zdi, skvrny na dřezu? Zvládne to obyčejná okurka

Okurka je nejenom zelenina nabitá vitamíny a minerály, ale dokáže i uklidit domácnost.

Skoro by se dalo říct, že okurku byste měli mít všude po ruce – v předsíni na boty, v koupelně na zrcadlo, v ložnici u postele kvůli kocovině. Přitom je okurka koktejlem zdraví prospěšných látek: v plodu rostliny původem z Asie jsou skryty draslík, sodík, vápník, fosfor a vitamíny skupiny B, vitamín E a v menším množství také vitamín C. Obsahuje také enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie, různé parazity a také čistí střeva – takže by se dalo říct, že je škoda použít ji v domácnosti na úklid. Ale na druhou stranu je to lepší volba, než si byt zamořovat chemií, která mnohdy ani nefunguje.

Za to okurka dokáže divy. Tady je 7 situací, kdy vám okurka vytrhne trn z paty:

1. Vyleštěte si okurkou staré boty

I když už vaše boty pamatují nějaký ten pátek, okurka jim vrátí ztracený lesk. Jednoduše odkrojte kus okurky a řeznou částí boty vydrhněte. Film z okurky vytvoří ochranou vrstvu, která odpuzuje i vodu, což oceníte za deště.

2. Okurka ochrání zrcadlo v koupelně

Zná to každý – horká koupel, a zrcadlo je orosené, a pak ho člověk šmudlá ručníkem. Preventivně předem přejeďte zrcadlo platkem okurky a už se nebude zamlžovat.

3. Okurka odstraní skvrny na dřezu i vodovodní baterii

Vezměte plátek okurky a vyleštěte s ní dřez nebo vodovodní baterii. Jen pak odstraňte semínka. Nebojte se, na nerezu nezůstanou žádné šmouhy.

4. Okurka jako odpuzovač hmyzu

Okurka v kombinaci s hliníkem je skvělý repelent. Na hliníkový tácek nakrájejte plátky okurky, můžete ji oloupat, abyste zvětšili řeznou plochu, a tak vyvolali silnější reakci. Okurka s hliníkem vytvoří pach, který odpudí hmyz. Tácek využijte, když sedíte venku na terase, při grilování a podobně. Vy naštěstí nic neucítíte.

5. Okurka s hliníkem odpuzuje slimáky

Stejně tak funguje reakce mezi hliníkem a okurkou proti slimákům.

6. Na čmáranice na zdi

Pokud máte doma dítko, které rádo kreslí pastelkami po zdi, okurka funguje jako guma – dokáže odstranit kresbu pastelkou i křídou. Okurku v tomto případě neloupejte, naopak zafunguje slupka.

7. Okurka promaže panty

Tohle je rada z krabičky poslední záchrany. Na vrzající panty samozřejmě patří olejový sprej, případně máslo. Prostě tuk. Ale není-li nic z toho po ruce a naopak je k dispozici okurka, pak plátkem této zeleniny pomažte panty a alespoň dočasně se zbavíte toho příšerného zvuku, který dokážou vydávat vrzající panty.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také