27. srpna 2014 06:00
Markéta ZídkováManažerka si zařídila luxusní byt pod mostem
Luxusní bydlení pod manhattanským mostem v New Yorku vystavěla z ruiny Laura Frerer-Schmidtová, manažerka z amerického měsíčníku Women’s Health.
Američané toto bydlení označují jako DUMBO-loft. O špatnou adresu nejde. Zkratka, která znamená „Down Under the Manhattan Bridge,“ označuje prostranství pod mostem spojujícím newyorské čtvrti Manhattan a Brooklyn.
O možnosti koupit staré průmyslové stavení v samém centru New Yorku zaslechla náhodou a na místo se s požehnáním manžela a kamarádky jela ještě téhož dne podívat. Někdejší sklad do té doby nikdo nepřestavěl na rezidenční objekt. Rozlehlé opuštěné prostory se stoletými teplomety zavěšenými u čtyři a čtvrt metru vysokých stropů, na ni zapůsobily především svou syrovostí. Někdejší továrna a sklad poznamenal i jakýsi squatter černými přípojkami k plynovodu i vodovodnímu potrubí. S jejich pomocí zprovoznil improvizovanou kuchyň jakož i zařízení, které v předpotopních dobách snad mohlo sloužit jako koupelna. To vše už ale onoho večera před šesti lety bylo zapadané silnou vrstvou prachu.
Frerer-Schmidtová, která si v práci libuje v soupeření s konkurenty na trhu, se dlouho nerozmýšlela a budovu koupila. „Poklad v realitách získáte jedině tak, že přijdete na nějaké ošklivé, strašidelné místo a koupíte ho. Já si to místo okamžitě zamilovala, dokonce i ten vzduch mi voněl,“ vzpomíná na iniciační okamžik velkého projektu v obýváku s designovými křesly. Tenkrát ale ještě netušila, že se záměrem zbudovat na ploše bezmála 560 m² dva byty nenarazí ani tak na finanční či technickou, ale především na byrokratickou překážku.
Americká byrokraciePředmětná budova kvůli tomu, že ji kdysi v 50. letech minulého století využíval Červený kříž, podléhala zvláštním předpisům, požadujícím, aby kuchyně a toalety odpovídaly hygienickým standardům pro nemocnice. „Inspektoři kvůli tomu stavbu navštívili víc než tucetkrát, připadali jsme si jak v Sartrově románu,“ vzpomíná na okamžiky beznaděje. Získat pro dům status rezidenčního objektu si vyžádalo několik týdnů dovolené strávené na úřadech, kde žadatelka uplatnila i své vyjednávací schopnosti. „Je až neuvěřitelné, co zmůže trocha lidskosti a osobního přístupu,“ svěřuje se manažerka, která úřednice mezi řečí zpracovávala i fotkami svých dvou ratolestí. Rok a půl přestavování a renovování – bez pomoci architekta – pak proti tomu byla už hračka. Dvojici se podařilo naplnit původní záměr a jeden ze dvou zbudovaných bytů obratem prodala.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: