Bydlení

22. srpna 2015 05:17

Markéta Zídková

Máte nedostatek soukromí? Tak si kupte vlastní plovoucí ostrov

Sny se stávají skutečností! Je libo soukromý kousek země? Pořiďte si vlastní plovoucí ostrov, kde vás žádní sousedé nebudou rozčilovat.

Opravdu, už nejde jen o plány, ale o skutečnost. Nizozemská společnost Dutch Docklands se vrhla na vývoj soběstačných a ekologických umělých ostrovů. Po deseti letech od založení konečně přichází spolu s realitní sítí Christie, která se zaměřuje na luxusní bydlení, s reálnou nabídkou, kde si takový ostrov můžete koupit a bydlet v něm.

První seskupení neobvyklých ostrovů vzniká na Maledivách a jmenuje se Amillarah. Jako kupující si budete moci zadat parametry, které by měl právě ten váš ostrov splňovat. V nabídce jsou různé velikosti, tvary i vzhled. Maledivy však jako adresa budoucích plovoucích souostroví už teď nezůstávají samy. Další příležitost, kde si zájemci budou moci koupit svůj vlastní umělý ostrov, se už nyní rýsuje v Dubaji a v Miami.

Do projektu nevšedních domovů na hladině moří a oceánů se zapojila i společnost syna slavného oceánografa Jacquese-Yvese Cousteaua. Jeho potomek Jean-Michel Cousteau ji nazval Ocean Futures Society a dohlíží, aby nové plovoucí ostrovy fungovaly s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Dokonce usiluje o to, aby byly schopné vytvářet pod hladinou nová podmořská stanoviště pro život tamních organismů.

Soukromou společnost Dutch Docklands založili v roce 2005 Paul H.T.M. van de Camp a Koen Olthuis MSc, kteří stavějí své vize na staletí prověřeném boji Holanďanů proti nevyzpytatelnému mořskému živlu. Plovoucí ostrovy jsou mimo jiné i alternativou řešení problému stále se zvyšující hladiny světových oceánů, která nižší ostrovy neúprosně centimetr po centimetru postupně zaplavuje.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Maledivy Dubaj Miami Jean-Michel Cousteau

Přečtěte si také