Bydlení

31. března 2015 05:05

Markéta Zídková

Rodina žije na moři. Ovoce a zeleninu si pěstuje v plovoucích sklenících

Domov v divočině. Sousedy jsou velryby a medvědi.

Divoké členité pobřeží Kanady, rozlehlé písečné pláže, starobylý les se stromy tyčícími se až k nebi, ve kterém se prohánějí vlci a medvědi a v oceánu plavou velryby. Vypadá to jako konec světa, kde není žádná civilizace. A právě tohle místo k životu si vybrali umělci Catherine Kingová a Wayne Adams se svými dvěma dětmi – Eleanor a Alistairem.

Rodina si ale nevybudovala obyčejný domov. Pod skalní stěnou, na konci malé zátoky si postavili systém plovoucích plošin s příznačným názvem Freedom Cove. Návštěvníkům, kteří se ovšem na místo musí dostat na kajaku, to připadá, jako by tento plovoucí div vystoupil ze dna oceánu. Přitom však jde o propracovaný systém, na kterém manželé dělali dvacet let. Na začátku byla jen vize dvou umělců, kteří chtěli žít jinak než konzumní společnost. Chtěli se vrátit k přírodě, žít podle starodávných rytmů, které se moderní člověk snaží změnit. Wayne využil své řezbářské schopnosti a Catherine zase své rozsáhlé zahradnické vědomosti.

Na zhruba dvanácti plošinách stojí dřevěné stavby vymalované purpurovou a tyrkysovou barvou, skleníky s jahodami a dalšími rostlinami, pracovní přístřešky, fontána, maják se sprchou. Dále tu jsou záhony a další nespočet květináčů, ve kterých si rodina pěstuje ovoce a zeleninu. To vše je spojené dohromady a vzájemně propojené systémem chodníčků. Během deštivých zimních období je o zásobování vodou postaráno, v létě pak většinou voda pochází z vodopádu na konci zálivu. Ač stavby vypadají jako z perníku, jsou hodně odolné, protože už přežily mnoho západních bouří.

Podívejte se na video:

Jeden čas měla rodina na pilířích dokonce kurník, ale bylo to příliš velké lákadlo pro dravce žijící v okolí. Začali sem chodili pro svačinku, a tak Catherine a Wayne chov domácích zvířat na čas odložili, ale protože je projekt živý a stále se vyvíjí, mění a roste, je možné, že časem zde budou i ta zvířata. Rodina má také zcela jiný pohled na mořské vydry než většina lidí. Ti vidí zvířata jako roztomilá, podle Wayna jsou vydry spíš obří potkani, kteří okusují základy jejich příbytku.

Elektrickou energii systém získává ze solárních panelů a fotovoltaických energetických generátorů. Skleníky produkují zeleninu a ovoce po celý rok, což umožňuje rodině být naprosto soběstačnou. Přesto však vydělávají peníze, za které nakupují materiál nebo opravují stavby. Wayne je řezbář a nevyřezává jen ozdoby na svůj dům, ale také dekorativní předměty. Pracuje nejen se dřevem, ale i s krystaly, vyřezává i ze slonoviny a společně s Catherine dělá i nádherné jemné šperky a další ozdoby z peří nebo svíčky z pižmoních zubů. To vše prodávají v nejbližších turistických centrech, ale i návštěvníkům jejich plovoucího domova. Ano, návštěvníkům, protože Freedom Cove je cílem výprav na kajaku. Rodina všem ráda ukáže, jak se jim podařilo stát se nezávislou na systému a propojit se s přírodou, tak jako žili naši předci.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také