Bydlení

27. prosince 2014 06:00

Markéta Zídková

Úzký pozemek nebyl problém. Vešel se sem velkorysý dům s bazénem

Jak se vypořádat s úzkým pozemkem?

Stavba domu na úzkém pozemku je výzva k hledání důmyslného řešení. U tohoto domu v australském městě Paddington se to architektům povedlo. Architekti z ateliéru Tima Stewarta měli o to těžší úkol, že na úzkém pruh pozemku měli navrhnout dům pro početnou rodinu, která navíc požadovala i bazén. To je pro architekta těžký úkol, nicméně žádný jiný pozemek v dané hustě osídlené čtvrti nebyl k dispozici a tak musel přijít ke slovu tvůrčí přístup.

Fasáda vychází ze stylu sousedních domů a působí spíše jednoduše. Za dřevem obloženými zdmi se však skrývá stylový a vysoce funkční interiér. Ze strany přiléhající k cestě je dům uzavřený, na straně do dvora s dřevěnou terasou a bazénem se ale patrové stavení otevírá bohatě prosklenou stěnou a balkonem se skleněným zábradlím.

Slunečné přízemí od exteriéru oddělují posuvné skleněné dveře. Takto snadno přístupná zahrada na dohled z obýváku je ideální pro malé děti i jejich rodiče. Na opačné straně domu jsou ložnice a koupelny, které před pohledy zvenčí chrání vysoký plot. V patře se nachází již zmíněná dlouhá a stylová obytná část, která navíc vyniká tím, že je tvořená výhradně jen přírodní materiály. Je rozdělena do vícero zón – kuchyně, jídelního koutu a malého sezení – které plynule přecházejí jedna do druhé.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také