Bydlení

8. března 2017 06:00

Jana Brass

Moderní dům u lesa. Místo obrazů na stěnách ho zdobí přírodní scenérie za okny

Kdo by dnes nechtěl být blíž přírodě, že? Bydlení u lesa nebo přímo v lese se tak zdá být ideální, zvlášť když v objetí stromů a luk můžete žít v domě, kde vám nic nechybí

Takové domy jsou poklad. Jeden takový nemusíte ani kopat. Stačí se projít lesy ve státě Connecticut v USA a zvláště v části s názvem Cornwall. Až uvidíte fotky v naší galerii, zjistíte, že ač se oblast nachází až za Atlantikem, vypadá to tam téměř jako u nás v přírodě. Ostatně taková stavba pro bydlení, o jaké bude nyní řeč, by jistě nalezla své zájemce i u nás.

Vysoký zvenčí i uvnitř

Rodinný dům z projektu s názvem Spence House stojí na mírném svahu, a nabízí tak možnost využití výšky objektu k umístění přinejmenším dvou podlaží. Architekti z amerického architektonického studia Metcalfe Architecture & Design však navrhli stavbu, která budí zvenčí dojem mnohem vyšší. Inspirovali se totiž horskými a lesními stavbami se zkosenými střechami a majitelům domku dopřáli fascinující dojem z vnitřního prostoru.

Společenské místnosti, jako je obývací pokoj a kuchyň spojené v jedno, proto nabízejí ohromující výšku stropu. Po procházce vzrostlým lesem si tak uvnitř jen sotva budete připadat stlačeni pod nízkou střechou. Vysoká zeď čelní strany domu nabízí díky řadě oken pod střechou navíc komfortní přístup denního světla.

Dřevo hraje prim

Že jste v přírodě, vás stále ujišťuje výhled z četných a prostorných oken. Dojem však umocňuje také využití co nejvíce přírodních materiálů pro stavbu domu a jeho vybavení. Pochopitelně, že prim tu hraje dřevo, a to uvnitř i venku. Architekti však chtěli přiblížit interiéry městskému bydlení. Většinu stěn proto omítli a převažující bílou doplnili veselejšími barvami na stěnách i na nábytku.

Suchou nohou

Soukromé místnosti jsou umístěné v nejnižším podlaží. Můžete tak hned po ránu vyjít na travnatou plochu loučky před domem. Ven se ale snadno dostanete i z prvního patra, kde jsou společenské prostory a kudy se rovněž vchází oficiálně do domu z malého otevřeného dvorku s garáží. Najdete ji vzdálenou od domu jen pár metrů. Díky zastřešené cestičce se však k jejímu vchodu dostanete vždy suchou nohou.

Prostorné a světlé bydlení, které místo obrazů na stěnách nabízí stále se proměňující scenérii okolo stojích stromů, je jedním z možných směrů architektury spojující v jedno touhu člověka po přírodě a pohodlném bydlení zároveň.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také