Bydlení

27. ledna 2016 06:00

Markéta Zídková

Takhle vypadá dům snů! Stojí uprostřed nádherné přírody

Rodina si postavila geniální prázdninové sídlo v horách.

Jedinečné prázdninové sídlo v horách si rodina užívá jak v létě, tak i v zimě. Architekt Tom Kundig ze studia Olson Kundig stavbu záměrně rozdělil na čtyři části, aby působila jako malý kemp ve velkých horách.

Prázdninové sídlo v půvabné horské krajině na severozápadě USA nabízí skvělé zázemí pro nejrůznější aktivity. Zvláště v zimě přijde vhod poloha uprostřed Národního parku Severní Kaskády v americkém státě Washington, kde je největší systém běžeckých tras v USA. Po lyžařské anebo letní túře nabídne vzpruhu celoročně vyhřívaný bazén a zábava může pokračovat v jedné z přilehlých dřevostaveb, která ze všeho nejvíc připomíná bar.

„Dům, který je celý zaměřený na dobrodružství, vás v první řadě musí přimět aktivně trávit čas venku. Poté se do něj vždy rádi vrátíte,“ popisuje architekt.

Svou myšlenku rozvedl v exkurzi do minulosti, kdy místními prériemi křižovaly obytné vozy nových osídlenců. Přespávali improvizovaně ve vozech rozestavěných okolo ohniště, což připomínalo osadu. Podobně i Kundig na pozemek umístil tři přízemní a jednu patrovou stavbu. V součtu nabízejí plochu 380 m². Hlavním stavebním materiálem je recyklované dřevo, které ovšem překrývá ocelový plášť.

Dům je účelně rozvržený. V nejmenším oddílu je sauna, v tom největším garáže, technické zázemí a pokoj pro hosty. Další ložnice se nachází v patrové stavbě, kde je i místnost s domácím kinem. Propojení s přírodou i ve dnech, kdy obyvatele přepadne lenost, zajistí pokoj s výklopnými stěnami – výborná věc, až zas přijde léto.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky léto příroda rodina dům USA Washington, D.C. Severní Kaskády

Přečtěte si také