Bydlení

7. listopadu 2014 05:59

Markéta Zídková

Musíte vidět: Rotterdamská tržnice vzbudila světový rozruch

Kombinace tržnice a bytového domu ozvláštnila centrum Rotterdamu. Stavba ve tvaru podkovy a tunelu slouží jako krytá tržnice a zahrnuje i více než dvě stě bytů.

Markthall je první krytá tržnice v Nizozemsku. Jedinečná je ale hlavně rozličnými funkcemi, které spojuje. Cílem rotterdamské radnice bylo touto kombinací tržnice, obchodů, restaurací, bytů a garáží oživit město. K tomu přispívá i otevřený prostor budovy.

Návštěvníkům i rezidentům je k dispozici bezmála stovka stánků s čerstvými potravinami a dvacítka obchodů, restaurací a kaváren. Květinovými motivy zdobený 40 m vysoký oblouk obsahuje i 228 bytů. Každý z nich má po stranách oblouku terasu. Zajímavě řešená je konstrukce prosklených stěn z obou stran oblouku. Tvoří ji ocelová lana uspořádaná podobně jako výplet tenisové rakety. Prostorem 120 m dlouhé a 70 m široké tržnice tak neprofukuje. Stěny z lanového výpletu jsou pružné. Vlivem silného větru, který poblíž evropského pobřeží vane, se prosklené stěny mohou vychylovat až o 70 cm.

Pozoruhodný je kontrast mezi šedou kamennou podlahou i fasádou tržnice a jejím barevným stropem. Pokrývá jej výzdoba nazvaná „Cornucopia“, což v překladu znamená Roh hojnosti. Má ji na svědomí dvojice výtvarníků Arno Coenen a Iris Roskamová. Ti na ploše 11 tisíc m2 vyobrazili nejrůznější symboly hojnosti odvozené z maleb starých mistrů 17. století. Své obrazy vytvořili v počítači, a místo na papír je vytiskli na perforované hliníkové panely, které následně připevnili na akustické stropní panely.

Markthal podle očekávání budí světový ohlas. Americká stanice CNN ji už zařadila mezi deset staveb roku, které stojí za návštěvu

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také