Bydlení

6. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Squatter zahnízdil na stromě

Když není v žádané lokalitě místo na zemi, tak je... na stromě.

Domek na stromě si načerno v lese postavil Kanaďan Joel Allen. Přesné místo tají, nicméně jde o oblast Whistler 125 km severně od Vancouveru a černá stavba ve tvaru vejce se nachází jen několik desítek metrů od milionářských sídel.

Allen zvláště pečlivě vybíral vhodný strom. Ten měl být hlavně v rozumné vzdálenosti od silnice, ale mimo dohled lidí a neměl k němu pronikat hluk aut. Když jej po několika měsících našel, dotyčný strom stál na obecním pozemku ve starém porostu přímo nad řadou domů za desítky milionů korun. Tím se Allen nenechal odradit a aniž by o svém záměru komukoli řekl, začal stavět svůj dům na stromě.

Domek nazvaný HemLoft stavěl roky a vyšel jej na několik tisíc dolarů. Počítačový technik si nejprve osvojil dovednosti tesaře a funkčnost vlastní konstrukce předem vyzkoušel na zmenšeném modelu. Stavitel si také hlídal, aby se dům rozměry i svým tvarem hodil ke zvolenému stromu a také aby zapadl do krajiny. Opravdové dobrodružství představovala utajená doprava materiálu v přítmí mezi medvědy a s neustálým strachem z prozrazení.

Na otázku přítelkyně, jak ho napadlo pustit se do něčeho takového, odpověděl, že jednoduše chtěl postavit něco parádního. To se mu zjevně povedlo, a o to víc mladého muže trápí vidina hrozící problémů. „Vzhledem k tomu, že stojí na obecním pozemku, ani mi ve skutečnosti nepatří a jeho osud je nejistý. Jednou ho někdo objeví a podle toho, co to bude za člověka, pak možná budu muset dům rozebrat,“ uvědomuje si Allen, který o domě po tři roky mlčel. Teď ale hledá sympatizanty, s jejichž pomocí by obytné vejce zlegalizoval.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také