Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Myčky zřejmě podporují rozvoj alergií u dětí. Lepší je mýt nádobí v dřezu

Může myčka zvýšit riziko alergie či astmatu u dětí? Podle švédské studie zveřejněné v časopise Pediatrics tomu tak je.
Vydáno: 29.04.2015
Při mytí nádobí si děti procvičují i jemnou motoriku potřebnou například k správnému spaní
Při mytí nádobí si děti procvičují i jemnou motoriku potřebnou například k správnému spaní Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Studie ukázala, že v rodinách, kde myjí nádobí v dřezu, mají děti méně alergií. Mytí nádobí v ruce tak může podle studie zveřejněné v časopise Pediatrics snížit riziko rozvoje jak alergií, tak astmatu či exzémů. Tyto závěry souzní s tzv. hygienickou hypotézou, podle níž přemíra čistoty škodí a naopak když se děti setkají s malým množství mikrobů v raném dětství, podpoří to zdravý rozvoj jejich imunitního systému.

"Pouze jsme testovali vztah mezi způsobem mytí nádobí a rizikem alergií a závěry odpovídají hygienické hypotéze. Existují jiné studie, které ukazují, že mytí nádobí v ruce je méně efektivní v likvidaci mikrobů než mytí v myčce. Proto se domníváme, že mytí nádobí v ruce znamená vyšší expozici mikrobům, což způsobuje stimulaci imunitního systému a tím pádem méně alergií," citoval web http://consumer.healthday.com/ jednoho z autorů studie Dr. Billa Hesselmara, profesora alergologie v nemocnici Queen Silvia Children's Hospital v Göteborgu ve Švédsku.

Příliš dokonalé
Příliš dokonalé
Thinkstock

Švédští vědci se dotazovali jednoho tisíce švédských rodin s dětmi ve věku sedmi a osmi let. Rodiče v dotazníku mimo jiné odpovídali na to, zda jejich děti trpí ekzémy nebo alergiemi, a na to, jak doma myjí nádobí. Ukázalo se, že v rodinách, které používají myčku nádobí, mají děti víc alergií než v rodinách, kde se nádobí myje ručně.

Jezte kvašáky a kysané zelí

Tak, kde se myje nádobí v ruce, mělo 23 procent dětí exzém a 1,7 procenta astma. Naproti tomu v rodinách s myčkou mělo 38 procent dětí exzém a 7,3 procenta astma. Nicméně z tisícovky rodin jen 12 procent nemá myčku, tedy myje nádobí v ruce. 

Ve hře mohou být i další faktory. Například méně alergií mají děti, které mají více sourozenců nebo v rodinách, kde mají domácího mazlíčka. Také děti, které žijí na farmě či ty děti, které pravidelně (alespoň jednou měsíčně) konzumují fermentovanou zeleninu  (kysané zelí, kvašáky) a lokální zemědělské produkty.  

Tak zaplať pánbůh za to, že myčka neumyje zpravidla hrnce a spolu s prkýnky a dřevěnými vařečkami je člověk musí mýt v ruce.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Jarní květiny jsou překrásné

Jste alergici? Nahraďte substrát u rostlin zeolitem

Voňavý domov bez chemie

Řada osvěžovačů vzduchu obsahuje nebezpečné látky. Provoňte si domov bez chemie

Inspirace pro rodiče, jejichž chlapec zrovna prochází motoristickým obdobím. Všimněte si pohovky nebo skříňky á la tankovací stojan

10 úžasných pokojů pro pány kluky

Článek je zařazen v: myčka , nádobí , alergie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama