Pokojové květiny

25. února 2017 10:33

Klára Beščecová

Jste alergici? Nahraďte substrát u rostlin zeolitem

Zeolit je minerál, který drží vodu a sám o sobě neobsahuje škodlivé látky. Pouze je velmi efektivně zachytává a filtruje. Funguje vlastně úplně jednoduše. Díky absorpčním vlastnostem nasaje zeolit vodu i živiny, tím omezí nebezpečí přelití rostlin.

Úspěšné pěstování pokojových i venkovních rostlin se odvíjí od řady faktorů a jedním z nich je zvolený typ substrátu a jeho kvalita. Poslední dobou získávají oproti klasické zemině na popularitě substráty anorganické. Do této kategorie patří například expandované jíly, vhodné pro hydroponické (tj. bez zemního substrátu) pěstování rostlin, a minerální substráty – například zeolit. Tak se s ním pojďte seznámit.

O co se vlastně jedná a čím je tento substrát tak výjimečný? Zeolit je minerál, který má krystalickou strukturu. To znamená, že jsou jeho atomy uspořádané do sítě kanálků a dutin. Do nich umí tento materiál zachytávat látky ve všech skupenstvích. V praxi má tato vlastnost pro pěstování rostlin nedocenitelný přínos.

Zeolit využijí při pěstováni alergici i zapomětlivci

Zeolit je stálý materiál, drží vodu a sám o sobě neobsahuje škodlivé látky. Pouze je velmi efektivně zachytává a filtruje. Funguje vlastně úplně jednoduše. Díky absorpčním vlastnostem nasaje zeolit vodu i živiny, tím omezí nebezpečí přelití rostlin. Přitom ale ani při nepravidelné zálivce nebudou rostliny trpět, mohou totiž nasát nezbytné živiny a vlhkost ze substrátu, který je jimi dlouho nasáklý a uvolňuje je postupně. Tento substrát tak ocení zvláště ti pěstitelé, kteří například často cestují a nemohou tak rostliny zalévat a hnojit včas, a samozřejmě i ti, kdo na pravidelnou zálivku čas od času zapomenou.

Přidáním příměsi zeolitu do půdy dosáhneme snížení její kyselosti, zvýšíme její vzdušnost, což zlepšuje růst kořenů, omezíme vymývání hnojiv a zabráníme vzniku houbových onemocnění rostlin. Stojí za připomenutí, že tento minerál také velmi dobře pohlcuje pachy.

Vlastnosti zeolitových substrátů ocení nejen rostliny, ale i samotní zahrádkáři a pěstitelé. Jeho dezinfekční a filtrační schopnosti zamezují vzniku plísní a hub, které by se následně v podobě spor dostávaly do vzduchu. Zeolit je možné označit za přírodní dezinfekci, je proto ideální alternativou klasického organického substrátu, což je velká výhoda hlavně pro alergiky.

Vyčistí akvária a oživí trávníky

O jedinečnosti zeolitu svědčí jeho univerzální použití. Využívá se v chemickém průmyslu, zemědělství nebo dokonce v medicíně. V domácnosti se ale mimo pěstitelskou oblast hodí například jako filtrační materiál do akvárií nebo venkovních jezírek a bazénů. Oceníte ho i při obnově poškozených trávníků.

Zeolit je možné objednat ve specializovaných internetových obchodech a seženete ho i v některých zahradnických centrech. Cena za 5 litrů materiálu se pohybuje do 100 Kč.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také