Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jste alergici? Nahraďte substrát u rostlin zeolitem

Zeolit je minerál, který drží vodu a sám o sobě neobsahuje škodlivé látky. Pouze je velmi efektivně zachytává a filtruje. Funguje vlastně úplně jednoduše. Díky absorpčním vlastnostem nasaje zeolit vodu i živiny, tím omezí nebezpečí přelití rostlin.
Vydáno: 25.02.2017
Jarní květiny jsou překrásné
Jarní květiny jsou překrásné Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úspěšné pěstování pokojových i venkovních rostlin se odvíjí od řady faktorů a jedním z nich je zvolený typ substrátu a jeho kvalita. Poslední dobou získávají oproti klasické zemině na popularitě substráty anorganické. Do této kategorie patří například expandované jíly, vhodné pro hydroponické (tj. bez zemního substrátu) pěstování rostlin, a minerální substráty – například zeolit. Tak se s ním pojďte seznámit.

O co se vlastně jedná a čím je tento substrát tak výjimečný? Zeolit je minerál, který má krystalickou strukturu. To znamená, že jsou jeho atomy uspořádané do sítě kanálků a dutin. Do nich umí tento materiál zachytávat látky ve všech skupenstvích. V praxi má tato vlastnost pro pěstování rostlin nedocenitelný přínos.

Aby byly pokojovky krásné, potřebují správný substrát
Aby byly pokojovky krásné, potřebují správný substrát
Thinkstockphotos

Zeolit využijí při pěstováni alergici i zapomětlivci

Zeolit je stálý materiál, drží vodu a sám o sobě neobsahuje škodlivé látky. Pouze je velmi efektivně zachytává a filtruje. Funguje vlastně úplně jednoduše. Díky absorpčním vlastnostem nasaje zeolit vodu i živiny, tím omezí nebezpečí přelití rostlin. Přitom ale ani při nepravidelné zálivce nebudou rostliny trpět, mohou totiž nasát nezbytné živiny a vlhkost ze substrátu, který je jimi dlouho nasáklý a uvolňuje je postupně. Tento substrát tak ocení zvláště ti pěstitelé, kteří například často cestují a nemohou tak rostliny zalévat a hnojit včas, a samozřejmě i ti, kdo na pravidelnou zálivku čas od času zapomenou.

Přidáním příměsi zeolitu do půdy dosáhneme snížení její kyselosti, zvýšíme její vzdušnost, což zlepšuje růst kořenů, omezíme vymývání hnojiv a zabráníme vzniku houbových onemocnění rostlin. Stojí za připomenutí, že tento minerál také velmi dobře pohlcuje pachy.

Bez květin by byl domov neúplný
Bez květin by byl domov neúplný
Thinkstockphotos

Vlastnosti zeolitových substrátů ocení nejen rostliny, ale i samotní zahrádkáři a pěstitelé. Jeho dezinfekční a filtrační schopnosti zamezují vzniku plísní a hub, které by se následně v podobě spor dostávaly do vzduchu. Zeolit je možné označit za přírodní dezinfekci, je proto ideální alternativou klasického organického substrátu, což je velká výhoda hlavně pro alergiky.

Vyčistí akvária a oživí trávníky

O jedinečnosti zeolitu svědčí jeho univerzální použití. Využívá se v chemickém průmyslu, zemědělství nebo dokonce v medicíně. V domácnosti se ale mimo pěstitelskou oblast hodí například jako filtrační materiál do akvárií nebo venkovních jezírek a bazénů. Oceníte ho i při obnově poškozených trávníků.

Zeolit je možné objednat ve specializovaných internetových obchodech a seženete ho i v některých zahradnických centrech. Cena za 5 litrů materiálu se pohybuje do 100 Kč.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Udělejte si osevní plán

Při pěstování zeleniny musíte střídat její druhy. Už teď je čas to promyslet

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce

Základní pravidla pěstování bylinek na okně

Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek

Nemáte zahradu? Nezoufejte. Existují květiny i zelenina kompaktního růstu do nádob

Článek je zařazen v: pokojové rostliny , substrát , zeolit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama