Bydlení

9. února 2015 10:42

Markéta Zídková

Na prestižní EXPO 2015 v Miláně posílá Česko les

Český pavilon na letošní Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně už stojí – dokonce byl dokončen jako první. Italská média ho zařadila mezi pět pavilonů, které musíte na EXPU vidět.

Výstava EXPO je vždy prestižní záležitostí. O to skvělejší je zpráva, že český pavilon zabodoval natolik, že ho Italové zařadili mezi pětku pavilonů, které musíte vidět: spolu s expozicí Itálie, Malajsie, Číny a Izraele. Český pavilon navrhlo architektonické studio Chybik&Kristof, budovy jsou konstruovány coby moduly a dají se po ukončení výstavy rozebrat a použít jinde. Pavilon postavila firma Koma Modular.

O pozornost se určitě zaslouží multimediální expozice, která návštěvníky pavilonu v Miláně zavede do prostředí typického českého lesa, kde za předpokladu absolutního klidu budou moci odhalit tajemství přírody. Její název je Laboratoř Ticha / Silent Lab a jedná se o audiovizuální instalaci – multidimenzionální projekt představující živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Je to trochu sci-fi: Rostliny jsou osázené do bílých futuristických květníků amorfních tvarů, atmosféru lesa evokuje šumění listí a cvrkot hmyzu. Dění v lese snímají v reálném čase miniaturní kamery. V počítači se živý stream obohacuje o prvky rozšířené reality, popis a informace o rostlinách a promítá na velkou projekční plochu, která díky moderním technologiím umožní návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci.

„V Milánu přibyde i interaktivní složka expozice, dvě místa, na kterých systém detektuje přítomnost člověka, začne ho „poslouchat“ a v momentě, kdy bude v klidu a tiše, začne kamera snímat větší detail rostlin. Pokud bude interakce trvat déle než 20 vteřin, pohled na velké projekci se prolne na buněčnou úroveň,“ říká producent projektu Jan K. Rolník. Nápad původně vznikl jako semestrální práce na Fakultě architektury ČVUT v Praze

Mottem světové výstavy je ,,potraviny pro život, energie pro planetu“, EXPO 2015 se tak chce stát globální příležitostí pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě potravin. Ústřední myšlenkou je, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití. Do zahájení Světové výstavy EXPO 2015 zbývají ještě tři měsíce. Česká účast na EXPU bude stát 180 až 260 milionů korun.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jídlo rostliny les Itálie Izrael Čína Milán videokamera Světová výstava pavilon Expo 2015 KOMA Modular

Přečtěte si také