Bydlení

15. října 2014 05:30

Markéta Zídková

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Když se otevírá nová stavba Franka Gehryho, je to vždy senzace a mnohdy i významný okamžik ve vývoji architektury.

Stejně tak tomu bylo i v roce 1996 (minimálně v Česku), kdy se v Praze otevíral Tančící dům, který Gehry vytvořil spolu s architektem chorvatského původu Vladem Miluničem. Nebo když spatřilo světlo světa Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku či koncertní síň Walt Disney Concert Hall v Los Angeles.

Tento okamžik opět nastane 27. října 2014, kdy se v Paříži otevře pro veřejnost stavba z „rozevlátého“ skla, budova Foundation Louis Vuitton, tedy umělecké muzeum a kulturní centrum luxusní francouzské značky Louis Vuitton. A to v Bouloňském lesíku v západní části města. Projekt architekta Franka Gehryho vznikal celých 12 let.

Gehry proslulý svým smyslem pro abstrakci centrum pojal jako brouka složeného z dvanácti skleněných panelů, tedy rozevlátou členitou budovu. Kritikům stavba kupodivu připomíná široké spektrum věcí: například loď, hmyz či velrybu.

Stavba by měla sloužit jako kulturní centrum, budou se zde pořádat koncerty a jiné kulturní akce. Zároveň bude zahrnovat sbírku současného umění, která patří Bernardu Arnaultovi (65), šéfovi firmy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), který je nejbohatším Francouzem.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také