Bydlení

24. dubna 2015 09:18

Markéta Zídková

Nastává optimální doba pro vlastní, moderní bydlení

Hypotéka od Komerční banky s rekordně nízkou sazbou od 1,99 % p. a. a bez poplatků. Splátka milionového úvěru jen 3 691 Kč.

Podle finančních odborníků nebyla v ČR za posledních několik let vhodnější doba pro nákup nebo stavbu vlastní nemovitosti, ale také rekonstrukci. Kromě rekordně nízkých úrokových sazeb jsou mimořádně výhodné i stavební materiály, ode dna se začínají odrážet ceny stavebních prací. Naše rada proto zní: „Neváhejte a pusťte se do toho!“ Jak vybrat nejvýhodnější a nejlevnější hypoteční úvěr a jaké jsou další možnosti výhodného financování nám poradil Ondřej Šuchman, produktový manažer pro hypoteční úvěry v Komerční bance.

Často jsou slyšet diskuze, zda je lepší platit nájem nebo si vzít hypoteční úvěr a bydlet ve svém. Jaký je váš názor?

Vdobě rekordně nízkých sazeb hypotečních úvěrů je ve většině případů pořízení vlastního bydlení výhodnější než nájem. Dnes, kdy si lze pořídit vKomerční bance hypoteční úvěr na milion korun bez poplatků súrokovou sazbou od 1,99 % aměsíční splátkou 3691 Kč, jde již vprvním roce splácení více než polovina této částky na splacení úvěru. Znamená to tedy, že přestávají platit dlouhodobě zažité výroky typu: „Hypotéku přeplatíte dvojnásobně,“ nebo „Na začátku platíte pouze úroky.“ Pojďme se na obě možnosti podívat i zdlouhodobějšího horizontu. Za dvacet třicet let nájemního bydlení jste svůj život vpodstatě jen probydleli. Vpřípadě pořízení vlastního bydlení na úvěr, kde měsíční splátky za půjčku mohou být dokonce nižší než nájem vdané lokalitě, vlastníte svoji nemovitost.

Jste tedy jednoznačně pro vlastní bydlení, byť na úvěr?

Pokud se jedná o kvalitní nemovitost vdobré lokalitě, tak rozhodně ano. Je zde totiž ještě jedna zcela zásadní okolnost hovořící pro vlastní bydlení, kterou si dnes řada pracovně činných nájemníků neuvědomuje. A to je důchod. Moje rada zní - do důchodu jděte se splaceným vlastním bydlením. Platba nájemného z penze vás totiž může přivést do finanční nouze.

Na druhou stranu úrokové sazby u hypoték mohou vdelším horizontu růst, tudíž by lidé měli při kalkulaci svých rodinných rozpočtů počítat i stouto variantou a pravidelně si odkládat třeba právě rozdíl mezi splátkou při pětiprocentní sazbě a splátkou dnešní.

Zmínil jste, že hypoteční úvěr je bez poplatků? Skutečně nebudu platit nic navíc?

Komerční banka garantuje všem novým klientům sHypotečním úvěrem Klasik a fixací úrokové sazby na 3-5 let nulové poplatky za zpracování hypotečního úvěru a za vedení úvěrového účtu. Navíc naši klienti neplatí nic ani za ocenění nemovitosti, které je nezbytnou součástí žádosti o úvěr.

Další výhodou je i široká flexibilita při splácení úvěru, a to ve formě snížení, dočasného přerušení splácení nebo možnosti mimořádné splátky. Tuto flexibilitu si klienti mohou připlatit za pouhých 99 korun měsíčně.

Vněkterých případech nezbyde kvůli splácení hypotéky na vybavení nové domácnosti. Máte nějaké řešení?

Pro takové případy máme jednoduché řešení, a to „Hypotéku 2v1“. Tento úvěr řeší jak samotnou stavbu či rekonstrukci, tak také následné vybavení domácnosti - kuchyň, elektrospotřebiče, ale například i obývací pokoj. Na tyto účely je možné čerpat částku až 400tisíc korun, a to za stejně výhodnou úrokovou sazbu jako u hypotečního úvěru.

Co kdybych si chtěl vzít hypotéku, ale neměl naspořené žádné peníze?

Většinu hypotečních úvěrů, které Komerční banka nabízí na koupi, stavbu nebo modernizaci nemovitosti, lze čerpat až do 100 % potřebné částky. Výhodou Komerční banky je široká produktová nabídka, která umožňuje financovat i méně časté případy, například objekty krekreaci, vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků nebo nemovitosti pořízené jako investice.

Je možné financovat i výstavbu nebo rekonstrukci svépomocí?

„Hypoteční úvěr se zálohovým čerpáním“ je určen právě klientům, kteří provádějí část prací svépomocí. Při této hypotéce klient předkládá rozpočet a finanční prostředky poté používá například na nákup materiálu nebo úhradu dodavatelských prací. Úvěr je zpravidla čerpán po částech a vždy před dalším čerpáním stačí, když klient doloží, že již poskytnuté prostředky použil na sjednaný účel.

Jaké další možnosti nabízí Komerční banka?

Mimo jiné jde o refinancování méně výhodných starších úvěrů. Stačí navštívit poradce pro hypoteční úvěry na pobočce KB. Ten na jednom místě poskytne klientovi potřebné rady ainformace a zařídí vše potřebné včetně ocenění nemovitosti či získání listu vlastnictví z katastru nemovitostí.

Více informací o hypotékách Komerční banky získáte na kterékoli pobočce KB nebo Modré pyramidy stavební spořitelny. Můžete také zavolat na bezplatnou infolinku 800 521 521 nebo navštívit www.kb.cz.

Vzorový příklad:

Hypoteční úvěr Klasik

Cena nemovitosti: 2 000 000 KčVlastní úspory: 500 000 KčVýše hypotečního úvěru: 1 500 000 KčAkční úroková sazba: od 1,99 % p. a.Měsíční splátka při fixaci na 3 až 5 letSplatnost 15 let 20 let 25 let 30 letVýše měsíční splátky 9646 Kč 7581 Kč 6351 Kč 5537 Kč


Přečtěte si také