Užívejte si se svým psem podzimní přírodu, ale nezapomínejte, že klíšťata ještě nespí
Většina majitelů chlupatých mazlíčků nabývá s přicházejícím podzimem pocit, že sezona klíšťat už pominula a čeká nás jenom sezona velkého línání. Bohužel to tak není a na podzim nás čekají i další drobné nepříjemnosti a problémy. Například pořádně zabahněná srst a tlapky!
Teplé dny střídají ty chladnější, postupně se dny krátí, občas i pořádně zaprší a příroda se promění v zabahněnou krajinu. Tomu je potřeba přizpůsobit i péči o psa. Jak si ale užít toto období a neopomenout potřeby vašeho chlupáče, poradíme v několika tipech.
Klíšťata nikdy nespí
Mnohdy se domníváme, že s koncem léta už není možné chytit klíště. Opak je pravdou. „Až do prvních mrazíků bychom na své mazlíčky, ale i na sebe, měli v přírodě dávat pozor. Po příchodu domů nezapomeňte psa řádně prohlédnout, a to i přesto, že nosí antiparazitický obojek či jste mu aplikovali pipetu,“ doporučuje Martin Pučálka, odborník na péči o psy a kočky. Klíště může prolézat srstí zvířete, a pak se může stát, že upadne někde doma.
Sport a hry
Neseďte doma a využijte čas, který můžete trávit venku se psem, než teploty spadnou pod nulu. Vyrazte do přilehlého parku, na procházku k řece anebo na cvičiště, kde snadno oprášíte povely. Nezapomeňte s sebou vzít míče, létající talíř anebo jinou hračku, kterou má váš mazlíček nejraději. Na procházku s sebou vezměte přetahovadlo, odpalovač míčků, házedlo anebo klasický tenisák. Pes bude mít radost, a především se pořádně proběhne, a to je to důležité. Dnes můžete vybírat z velkého množství hraček, spousta z nich je i dělaná na vodní hrátky. V tomto případě, ale dbejte, aby venku bylo teplo a pes neprochladl či nenastydl. Svému psímu kamarádovi však můžete některé hračky i vlastnoručně vyrobit.
Podzim ve znamení chlupů
Přicházející podzim je pro mnohé chovatele psů a koček ve znamení chlupů. Najdete je všude a uklízet můžete donekonečna, jak ale tohle období přečkat? Abyste se vyhnuli nadměrnému línání zvířete, začněte u kvalitního krmiva, kromě toho v tomto období přidejte do krmiva lososový olej anebo olej z tresčích jater. Chybu neuděláte, když začnete do krmiva přidávat třeba pivovarské kvasnice v té nejčistší podobě. Kromě krmiva a doplňků stravy je také důležité psa i kočku pravidelně kartáčovat.
Péče o srst
Srst a pokožku zvířete je potřeba pravidelně udržovat. Kromě kartáčování, kvalitního krmiva a doplňků stravy nezapomeňte na koupání a zastřihávání srsti dle plemena. V létě se pes vykoupal vřece či rybníce, poté by měla následovat koupel doma. Pro koupel psa zvolte vhodnou kosmetiku. Vyhněte se pokud možno té pro lidi a použijte tu přímo pro zvířata. Často se nemusí nic stát, někdy ale zvíře může mít alergii na některé složky člověčí kosmetiky.
Chladné dny
S příchodem chladnějších dnů je potřeba přizpůsobit psovi několik věcí. Na základě pohybu upravte denní krmnou dávku. Pokud je pes venku vboudě, myslete že chladnější večery a noci mu může být zima, a tak nezapomeňte boudu zateplit. Na dlouhou procházku krátkosrsté plemeno vybavte svetříkem či pláštěnkou, pokud očekáváte vydatný déšť. V případě teploty okolo nuly zbytečně dobu venku neprodlužujte a zvolte raději teplo domova.
Zdroj: https://www.dogsie.cz/5-tipu-na-podzimni-peci-o-pejska/; https://www.vaschovatel.cz/blog/638-pripravte-sveho-psa-na-podzim.html