Bydlení

20. prosince 2015 05:30

Klára Beščecová

Návod: Postel z kartonu postavíte za hodinu

Potřebujete-li novou postel, nemusíte do obchodu s nábytkem. Stačí jen pevný karton a hodina času.

Inspirací pro tento článek se nám stal nápad Brita Elliota Lorda, který přišel s kartonovými postelemi pro bezdomovce. Jeho návod, jak takovou postel zhotovit za hodinu, se může hodit i pro lidi, kteří nemají zrovna moc peněz a potřebují bydlet. Než našetří na pořádný kousek nábytku, karton dobře poslouží.

Šablonu na zhotovení základní postele najdete ZDE.

Brit Elliot Lord nebyl lhostejný ke svému okolí. Přestože ekonomika podle čísel roste, stoupá i počet lidí, kteří se ocitnou bez domova. A právě zima je pro bezdomovce velkou výzvou. Přes den se lze schovat do dopravních prostředků a nákupních center, ale noci jsou dlouhé a mrazivé, teploty kolikrát klesají hluboko pod nulu a vlhké počasí zvyšuje riziko nemoci.

Z kartonu, tohoto stylově vyhlížejícího materiálu, se dá vyrobit řada dalších kousků do domácnosti. Projděte si naši inspirativní galerii v závěru článku.

Je možné zlepšit situaci bezdomovců, aniž by to stálo velké peníze? Brit Elliot Lord se o to pokusil. Protože dřív pracoval v Ekvádoru na projektech ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje a pak s uprchlíky v severní Indii, uvědomil si, že ze svých zkušeností může těžit i v rodném městě Wolverhampton. Absolvent psychologie a bývalý učitel zde začal budovat komunitní organizaci Naše vlastní budoucnost, která by vytvářela příležitosti pro ty, kdo je nemají, a pomáhala by jim řešit sociální problémy. Brzy však narazil na problém – všechna klíčová řešení nutně potřebují větší množství financí.

Když mluvil se svými klienty, zjistil, že jedním z největších problémů, který je trápí, je spánek. Když se snaží usnout na chladném, tvrdém povrchu, začnou je bolet klouby, což činí spánek obtížný. „Viděl jsem video někoho, kdo dělá nábytek z kartonu a prodává jej. Pomyslel jsem si: Aha, to je ono. Vytvořil jsem jen tři prototypy, než jsem přišel na způsob, který používám do teď,“ tvrdí Lord.

Postele jsou vytvořeny podle šablony z použitého kartonu, který bývalému učiteli dodává místní obchod s koly. Zpětná vazba od uživatelů bez domova je pozitivní, bezdomovcům se postele líbí, a i když jsou v současné době jen pro lidi z okolí Wolverhamptonu a Birminghamu, Lord doufá, že jeho návrh se rozšíří po celém světě. „Byl jsem kontaktován někým z Řecka kvůli postelím pro syrské uprchlíky. I když jsem je vlastně vytvořil pro bezdomovce, vždy jsem myslel, že by mohly být použity pro uprchlíky. Rozhodně chci spolupracovat s lidmi, kteří se o uprchlíky starají,“ vysvětluje Lord.

Lord zřídil stránky věnované postelím, kde je i šablona volně ke stažení. Pokud prý lidé mají zájem, mohou si postele udělat sami. Stránky najdete tady: www.cardbeds.org. „Jakmile máte šablonu, vše, co musíte udělat, je obkreslit ji na karton a vystřihnout. Trvá to asi hodinu. Návody jsou tak jednoduché, jak je to jen možné,“ tvrdí vynálezce papírových lůžek. nakreslit kolem ní a vystřihněte ji. To trvá jednu hodinu. Návrhy jsou tak jednoduché, jak je to možné, a volný. "

Video k postelím je zde:

Postelemi to skončit nemusí

Papírové kartony jsou v současné době velmi vyhledávaným materiálem. Lze z nich vytvořit téměř cokoliv, lustry počínaje, lavicemi a křesly konče. Takový nábytek unese klidně stokilového muže, své místo tak může najít v každé domácnosti. Záleží jen na vkusu.

Pojďte se podívat, co všechno lze z kartonu vytvořit:

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také